Oszczędzanie to dla Ciebie czarna magia? Nie możesz znaleźć motywacji do osiągnięcia swoich celów finansowych? Marzysz o tym, by regularnie oszczędzać pieniądze, ale trudno ci się tego trzymać? Wiedz, że nie jesteś jedyny. Podczas oszczędzania na cele długoterminowe może być trudno utrzymać się na właściwej drodze. Dlatego podpowiadamy jak się za to zabrać.
Oszczędzanie długoterminowe ma to do siebie, bardzo łatwo możesz stracić koncentrację i zacząć wydawać pieniądze na zakupy teraz, zamiast trzymać je na później. Dlatego konieczne jest zbudowanie precyzyjnego planu.
Jak zbudować plan finansowy
Zdefiniowanie marzeń na przyszłość to najlepszy sposób na przejęcie kontroli nad swoim życiem finansowym. Jasne cele pozwolą Ci spojrzeć na swoje finanse w perspektywie długoterminowej, jednocześnie mierząc swoje postępy i (wreszcie!) osiągnąć sukces finansowy, na jaki zasługujesz. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wyznaczyć dobre cele finansowe i zachować motywację do ich osiągnięcia przez miesiące, a nawet lata:
Stwórz własny budżet miesięczny
Jeśli chcesz osiągnąć swoje cele finansowe (w rekordowym czasie), na pewno potrzebujesz budżetu. Stworzenie planu śledzenia przepływów pieniężnych i wydatków pozwoli Ci dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy wydajesz każdego miesiąca i na co. Pomoże Ci to również śledzić swoje postępy i zidentyfikować obszary, w których możesz między innymi zaoszczędzić pieniądze, aby jeszcze szybciej osiągnąć swoje cele.
Wiedz, że nie potrzebujesz skomplikowanego systemu do śledzenia swojego budżetu, ale musisz być proaktywny. Twoje finanse nie zadbają o siebie, a nawet jeśli wiele programów pozwala dziś w bardzo łatwy sposób zarządzać budżetem, będziesz musiał podjąć inicjatywę, aby go skonfigurować i regularnie monitorować.

Określ konkretne powody, dla których warto oszczędzać pieniądze
Aby odnieść sukces w oszczędzaniu pieniędzy na dłuższą metę, musisz dokładnie wiedzieć, dlaczego chcesz oszczędzać pieniądze. Twój cel oszczędnościowy może być związany z zakupem przyszłego domu, rozpoczęciem działalności na własny rachunek, przygotowaniem do podróży dookoła świata czy być po prostu zabezpieczeniem “na czarną godzinę”. Bez względu na powody, dla których chcesz oszczędzać, ważne jest, abyś je zidentyfikował i nazwał.
Następnie, po ustaleniu tych celów, musisz dowiedzieć się, ile będziesz potrzebować, aby osiągnąć każdy z nich. Najlepiej byłoby, gdybyś był jak najbardziej konkretny, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Zbierz więc trochę informacji na temat swojego zakupu, aby wiedzieć, ile powinieneś zaoszczędzić.
Zapisz swoje cele finansowe
Możesz pomyśleć, że twoje cele oszczędnościowe są wystarczająco jasne w twojej głowie i że dokładnie wiesz, dlaczego chcesz odkładać pieniądze. Nie lekceważ jednak potęgi pisania na papierze. Amerykańskie badanie pokazało, że mamy 42% większe prawdopodobieństwo osiągnięcia naszych celów, kiedy je zapisujemy.
Zapisywanie marzeń na przyszłość również zmusi Cię do ich wyjaśnienia. Na przykład może się okazać, że niektóre z Twoich celów nie są realistyczne lub nie są właściwe.
Ustal datę, do której powinieneś osiągnąć każdy cel
Kiedy jasno zdefiniujesz cele oszczędnościowe i określisz, ile musisz zaoszczędzić, następnym krokiem jest ustalenie harmonogramu. W szczególności powinieneś wybrać datę, w której chciałbyś odłożyć wystarczającą ilość pieniędzy, aby móc sfinansować każdy cel. Takie podejście da Ci dodatkową motywację do osiągnięcia swoich celów oszczędnościowych, ponieważ będziesz miał teraz jaśniejszą wizję swojej przyszłości, która wtedy wydaje się znacznie bardziej konkretna.
Z drugiej strony pamiętaj, aby wybrać realistyczne daty: w przeciwnym razie niepowodzenie jest gwarantowane. Twoje cele powinny przynajmniej uwzględniać Twoją aktualną sytuację finansową. Nadal jednak Twoje cele powinny znajdować się nieco poza twoją strefą komfortu. Będziesz musiał postarać się prześcignąć siebie i wykazać się kreatywnością w znajdowaniu nowych sposobów na odłożenie wystarczającej ilości pieniędzy, aby do nich dotrzeć.
Wyznacz sobie mniejsze cele, aby osiągnąć główny cel
Często tracimy motywację do oszczędzania tylko dlatego, że nasze cele finansowe wydają się zbyt onieśmielające lub trudne do osiągnięcia. Ale dopóki są realistyczne, nie ma rzeczy niemożliwych. Należy pamiętać, że wielu ludziom każdego dnia udaje się osiągnąć podobne cele. Po prostu dlatego, że byli w stanie jasno określić swój plan finansowy i się go trzymać. Podzielenie celu na mniejsze kamienie milowe może pomóc Ci zachować motywację i pamiętać o swoich marzeniach .
Zamiast wmawiać sobie, że w ciągu 4 lat powinieneś odłożyć 30 000 zł, dziel swoje cele na miesiące. W tym przykładzie, aby osiągnąć swój cel finansowy, należy odkładać 625 zł miesięcznie. Jest to zdecydowanie przyjemniejsza kwota i łatwiej ją zaakceptować. Ta kalkulacja zostanie również wykorzystana do wypełnienia Twojego miesięcznego budżetu, aby upewnić się, że co miesiąc odkładasz wystarczająco dużo.

Wyrób sobie nawyk odkładania
Wprowadzenie strategii definiowania celów finansowych jest z pewnością niezbędne, ale to nie wszystko. Będziesz także musiał regularnie oszczędzać pieniądze, aby do nich dotrzeć. Będzie to więc wymagało przeglądu twoich nawyków dotyczących wydatków, aby upewnić się, że nie marnujesz pieniędzy każdego miesiąca na rzeczy mniej ważne niż długoterminowe cele, które sobie wyznaczyłeś. W każdym razie sekretem jest życie poniżej swoich możliwości finansowych, żeby “nie przejadać” całych naszych zarobków.
Kluczem do osiągnięcia naszych celów finansowych pozostaje podejmowanie przemyślanych decyzji, tak aby priorytety wydatków odpowiadały temu, co chcesz zbudować w swoim życiu. Kiedy wiesz, nad czym pracujesz i dlaczego odkładasz, łatwiej będzie trzymać się limitów ustalonych w budżecie.