Często kiedy zaczynasz oszczędzać kierujesz się intuicją. Zadajesz sobie wtedy wiele pytań: jak oszczędzać za niewielką pensję? jak gromadzić oszczędności? Czy muszę otworzyć konto oszczędnościowe? Jak radzą sobie mistrzowie oszczędzania? Aby uporządkować sprawy we właściwej kolejności, w tym artykule wyjaśniamy, jak skutecznie oszczędzać pieniądze.
Po co oszczędzać pieniądze we właściwy sposób?
Podstawą skutecznego oszczędzania jest cel. Im bardziej konkretny tym lepiej Ci pójdzie. Kiedy rzucasz sobie wyzwanie, zazwyczaj lepiej radzisz sobie, gdy Twój cel został jasno określony? Na przykład prawdopodobieństwo utraty wagi jest większe, gdy określisz konkretną wagę do osiągnięcia. Dlaczego? Ponieważ cały trening, Twoja dieta i stan umysłu będą kręcić się wokół tego celu. To samo dotyczy oszczędności. Stawiając oszczędności jako pierwszorzędny cel, kładziesz na to większą wartość psychologiczną .
5 rad, aby oszczędzić dużo więcej pieniędzy
Oszczędności są czasami błędnie podsumowywane jako kwota, którą oszczędzasz każdego miesiąca, czyli po prostu Twój dochód pomniejszony o wydatki. Ale oszczędności nie kończą się na tym i nie chodzi tylko o to proste odejmowanie. Ważne jest, aby również zwiększać tę zaoszczędzoną kwotę, inwestować i wykorzystywać te pieniądze tak efektywnie, jak to tylko możliwe. Oto 5 skutecznych technik, które znacznie zwiększą Twoje możliwości oszczędzania.
-
Aktywna kontra pasywa
Jedna z najważniejszych technik polega na przyswojeniu podstaw finansów osobistych, a w szczególności na dogłębnym zrozumieniu różnicy między aktywami a pasywami. Zakup, który powoduje utratę pieniędzy, jest to wydatek. Dzieje się tak na przykład, jeśli kupujesz nowe buty za 100zł lub nowy samochód, który jest znacznie droższy niż ten, który masz obecnie, a mimo to działa bardzo dobrze. Natomiast aktywa to inwestycja. To zakup, za który potem zarobisz. Zdobycie aktywów jest jak zasadzenie drzewa. Na początku z pewnością trzeba o niego dbać, zwracać uwagę na jego rozwój, podlewać itp. Następnie, gdy dorośnie i jest mocno zakorzeniony w ziemi, możesz cieszyć się jego cieniem i owocami do końca życia. Aktywa to na przykład nieruchomość, którą wynajmujesz, inwestycja giełdowa, biznes, który założyłeś, pasja, za którą udaje Ci się zapłacić itp. Podsumowując, aktywa zarabiają pieniądze, a zobowiązania(pasywa) kosztują.
-
Jak dużo więcej zaoszczędzić, kontrolując wydatki
Nie mówimy tu o drastycznym zmniejszeniu wydatków, pozbyciu się siebie, dokonaniu ekstremalnych poświęceń, aby zaoszczędzić. Ważne jest, abyś był świadomy swoich wydatków. Pod koniec każdego miesiąca spójrz na swoje wydatki i przeanalizuj je. Zaletą takiej analizy jest świadomość największych wydatków. Zwykle znajdziesz co najmniej 4 z nich:
- mieszkaniowy
- jedzenie
- transport (zwłaszcza jeśli masz samochód)
- rachunki
Świadomość swoich wydatków pozwoli Ci pomyśleć o strategiach, które warto wdrożyć, aby je zmniejszyć. Na przykład, jeśli mieszkanie kosztuje cię zbyt dużo, czy możesz się wyprowadzić? Znaleźć tańsze zakwaterowanie? Oczywiście każdy ma swoje ograniczenia i w praktyce nie jest to takie proste, ale to są drogi do refleksji. Na przykład w przypadku rachunków, przejrzyj swoje umowy. Po jakimś czasie przyzwyczajamy się i nie zauważamy, że zmieniając dostawcę możemy płacić mniej za to samo. Co jakiś czas przejrzyj swoje umowy i zastanów się czy faktycznie nie ma lepszej oferty na rynku. Porównuj, licz i analizuj swoje wydatki.
-
Ustal skuteczną strategię
W oszczędzaniu strategia jest kluczowa. Pozwoli ci to ustalić plan działania dla ciebie i twojej przyszłości oraz ustalić nawyki oszczędzania, ponieważ oszczędzanie to kwestia przyzwyczajenia i strategii. Strategia pozwala na wyrobienie sobie nawyków. Swoje oszczędności możesz podzielić na dwie główne kategorie:
- zapobiegawcze oszczędności (zwane również oszczędnościami bezpieczeństwa): radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, niepewnymi czasami itp. Oszczędności zapobiegawcze są podstawowymi oszczędnościami, które każdy musi zgromadzić i muszą stanowić od 3 do 6 miesięcy wynagrodzenia lub bieżących wydatków.
- celowe oszczędności: przygotowanie projektów, Twoja emerytura, Twoja niezależność finansowa itp. Oszczędzanie celów staje się również coraz bardziej istotne dla bezpieczeństwa Twojej przyszłości, emerytury, Twoich projektów i – jeśli tego szukasz – wolności finansowej.
Dlatego musisz ustalić alokację swoich oszczędności. I o tym będzie punkt 4.
-
Jak oszczędzać dzięki strategii kont
Strategia kont pozwoli Ci podzielić swoje oszczędności na kilka kont oszczędnościowych, z których każdy reprezentuje inny cel. Bardzo ważne jest, aby nie zostawiać oszczędności na koncie głównym, ponieważ:
- Po pierwsze, będziesz mógł wydawać te pieniądze według własnego uznania, a tym samym stracić kontrolę nad wydatkami.
- Po drugie, twoje oszczędności zostaną poważnie zjedzone przez inflację
Dlatego musisz mieć konto dla swoich oszczędności zapobiegawczych. To, co jest poszukiwane przy tego typu oszczędzaniu, to bardzo wysoka dostępność. Jeśli jutro będzie ci ciężko, musisz być w stanie bardzo szybko odzyskać te pieniądze, a tak jest w przypadku kont oszczędnościowych, w którym możesz szybko wypłacić środki. Następnie musisz mieć konto, aby zaoszczędzić na celu. Może to być inwestycja na giełdzie czy inwestycja w papiery wartościowe. Optymalizując zwrot, będziesz w stanie jeszcze bardziej zwiększyć swoje oszczędności, a tym samym zobaczyć, jak rosną Twoje oszczędności i zbliżyć się do swoich celów. Zacznij od zgromadzenia oszczędności zapobiegawczych, aby zabezpieczyć się finansowo. Następnie pomyśl o swoich celowych oszczędnościach.
-
Najpierw zapłać sobie
Aby zaoszczędzić pieniądze, bardzo prosta sztuczka, którą każdy powinien wdrożyć czyli płacenie sobie z góry. W praktyce może to oznaczać przelew automatyczny, żeby automatycznie przelać pieniądze z rachunku bieżącego na konta oszczędnościowe. W ten sposób przekonasz się, że co miesiąc oszczędzasz tę ustaloną sumę.
Jeśli zastosujesz wszystkie te techniki, poważnie zwiększysz swoje miesięczne oszczędności i zrobisz duży krok w kierunku swoich celów i projektów. Pamiętaj, że oszczędzanie to kwestia przyzwyczajeń, które niestety wprowadziło niewiele osób. Na początku możesz zacząć oszczędzać małe sumy i jak już się przyzwyczaisz do braku określonej kwoty co miesiąc (przestaniesz dostrzegać brak), a zobaczysz jak urosło saldo Twojego konta oszczędnościowego, zapragniesz gromadzić więcej. Oszczędzanie, tak jak wydawanie, bywa uzależniające.