Kobieta przeliczająca pieniądze.
fot.pexels.com

Jedną z podstaw prawidłowego zarządzania swoimi finansami jest kontrola i monitorowanie swoich wydatków. Aby nie popełniać błędnych decyzji finansowych, musisz mieć świadomość na co, ile i kiedy wydajesz. Ta wiedza to podstawa dobrego zarządzania własnymi pieniędzmi. 

Przydatność planowania wydatków

Jeśli chodzi o wydatki, niektórzy są raczej rozrzutni, inni raczej oszczędni, niektórzy impulsywni, a inni raczej ostrożni. Jako, że każdy z nas jest różny, inaczej radzi sobie ze swoimi finansami. Jeśli jednak nie będziesz kontrolować i organizować swoich wydatków tak bardzo, jak to możliwe, konsekwencje mogą być poważne. Oprócz zmartwień i stresu istnieje ryzyko poślizgu budżetowego, czyli popadnięcia w kosztowne lub nawet niekontrolowane długi. Dlatego warto prognozować swoje wydatki zgodnie z posiadanymi zasobami, dostosowywać je w razie potrzeby i sprawdzać, czy postępujesz zgodnie z planem.

Uporządkuj swoje wydatki 

Istnieje kilka sposobów klasyfikacji wydatków. My wybraliśmy pogrupowanie ich według głównych rodzajów potrzeb, czyli żywność, odzież, mieszkanie, sprzęt gospodarstwa domowego, transport itp. Edukacja dzieci, rozrywka i kultura, usługi bankowe i finansowe. To jest najprostszy i najbardziej konkretny sposób na uporządkowanie wydatków. Kategorie które proponujemy to:

Opłaty stałe

Opłaty stałe to obowiązkowe wydatki, które należy opłacać w regularnych odstępach czasu, takie jak rachunki za wodę, czynsz, ubezpieczenie, spłaty pożyczek itp. Jeśli nie zapłacisz ich na czas, istnieje ryzyko pozwów sądowych, kar i co najmniej zakłócenia usług, które często są kluczowe. Konieczne jest posiadanie środków na pokrycie tych wydatków. Uważa się również, że wydatki te są wydatkami ograniczonymi. I choć są to wydatki stałe, nie oznacza to, że co miesiąc płacisz dokładnie taka sama kwotę. Rachunek za czynsz zazwyczaj jest stały przez rok, ale nie rachunki za gaz czy prąd wynikają z naszego zużycia. Nie oznacza to również, że same zaspokajają podstawowe potrzeby. Na przykład wydatki na żywność nie są uwzględnione w tej pozycji.

Pieniądze, kalkulator i notes na biurku.
fot.pexels.com

Bieżące wydatki

Wykonywane są często, codziennie lub co tydzień. Są to wydatki o zmiennej kwocie, ale masz nad nimi większą władzę wyboru i kontrolę. Z jednym jednak zastrzeżeniem: te wydatki są również, absolutnie konieczne. Są to wydatki na żywność, dodatkowe opłaty za szkołę czy przedszkole Twoich dzieci czy stałe konsultacje medyczne np. logopeda dla Twojego dziecka.

Wydatki okolicznościowe

W przypadku bardziej nieregularnych i bardziej zmiennych kwot, sporadyczne wydatki można w przypadku niektórych z nich łatwiej odłożyć w czasie. Dotyczą one np. sprzętu gospodarstwa domowego, zajęć rekreacyjnych itp.

Śledź swoje wydatki

Jest wiele sposobów, aby śledzić swoje wydatki. Obecnie wiele aplikacji bankowych posiada tzw. kalkulator wydatków, gdzie widać co i na co wydajesz swoje pieniądze (o ile płacisz kartą). Możesz również zrobić prostą tabelę w Excelu gdzie będziesz codziennie notował na co i ile wydałeś. Najważniejsza jest regularność. Dodatkowo warto przez jeden miesiąc prowadzić rzetelny kalkulator wydatków, bez analizowania ich! Taka skala pozwala Ci na prawidłowy ogląd swoich wydatków i nawyków zakupowych. Pozwoli Ci to stwierdzić czy generujesz oszczędności na sfinansowanie swoich celów(duże zakupy, inwestycje itp.). Następnie możesz zidentyfikować kategorie wydatków, które ważą najwięcej i sprawdzić, czy możliwe są oszczędności. Wreszcie istotna jest waga ograniczonych wydatków. Należy bardzo uważnie je obserwować, aby nie dać się ponieść tym wydatkom, na przykład z powodu kredytów lub kosztów związanych z samochodem.

Mężczyzna płacący kartą płatniczą i terminal.
fot.pexels.com

Ocena swoich wydatków jest kluczowa, jeżeli wyznaczyliśmy sobie cele finansowe i planujemy je zrealizować. Dodatkowo może się okazać, że stać nas na więcej niż do tej pory sądziliśmy. Wystarczy tylko wyeliminować jakiś element naszych wydatków (np. mniej jeść na mieście, a więcej gotować w domu). Ocenianie i oszczędzanie to klucz do sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here