Komputer lub laptop ma właściwie każdy. Odpowiedni sprzęt w połączaniu z Internetem stanowi łatwy i szybki dostęp do informacji. Nie każdy jednak potrzebuje tego samego, wiele warunkuje wiek, dzieci potrzebują zupełnie czego innego niż dorośli, pracownicy biurowi, nauczyciele czy nawet gracze. W naszych artykułach wyjaśniamy, który typ jest odpowiedni: coś, co jest łatwe w użyciu, a także chroni przed wirusami i oszustwami. Wielu z nas dorastało w czasach, gdy komputery czy telefony komórkowe były już na tyle powszechne, że można było z nich korzystać w szkołach, kafejkach czy domach. Jeżeli czytacie ten wpis to znaczy, że jest szansa, że wasi rodzice, teściowie lub ktoś inny w rodzinie potrzebuje nowego komputera i chcecie im pomóc.
Możecie zdecydować się na laptopa lub komputer stacjonarny, ale nawet jeśli znają system Windows, seniorzy nadal muszą być wystarczająco sprytni, aby aktualizować go, w tym jego ochronę antywirusową. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie dostępnych jest więcej opcji niż kiedykolwiek, a tutaj wyjaśnimy je wszystkie, aby mądrze wydawać pieniądze.
Najpierw jednak zastanówcie się, co tak naprawdę chcą robić wasi rodzice, znajomi lub krewni na swoim komputerze. Jeśli są to stosunkowo mało wymagające zadania, takie jak przeglądanie sieci, zakupy, poczta e-mail, Facebook, zdjęcia, filmy i muzyka, może się okazać, że lepszym rozwiązaniem jest nawet sam tablet. Jeśli jednak chcą korzystać z programu Word i drukować dokumenty, tablet może nie być wystarczający.
Wielu specjalistów sugeruje klasyczny system Windows dla starszych osób. Rozważmy czy faktycznie tak jest.
Windows 10 jest najnowszą wersją, ale interfejs nieco się zmienił od czasów Windows XP i Windows 7. Powinien nadal być wystarczająco znajomy i obecnie jest wyposażony we wbudowaną ochronę antywirusową. Niemniej jednak aktualnie zarażenie wirusem jest więc mniej niepokojące niż kradzież danych karty kredytowej przez podejrzaną witrynę internetową, do której przeszli tylko dlatego, że kliknęli w link z fałszywej wiadomości e-mail.
Jak to się ma do zakupu komputera dla seniora? Aby nie dać się oszukać, ważne jest, aby wyjaśnić każdemu, kto będzie korzystał z komputera, na co zwrócić uwagę i czemu nie ufać, ponieważ może przekazać swoje dane poufne.
Wybór komputera
Choć nie ma wielu komputerów, które są wprowadzane na rynek specyficzne dla seniorów, istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc w kupnie. Dla seniorów kwestia ceny jest bardzo istotna, więc warto też rozważyć zakup odnowionego lub używanego komputera przed zakupem nowego. Oczywiście sprawdźcie sami osobiście wszystkie parametry i informacje, aby nasz senior nie wydał pieniędzy w błoto, ponieważ sprzęt mu się szybko zniszczy. Istnieją wciąż opcje bezpłatnego użytkowania komputerów dla seniorów, na przykład w lokalnej bibliotece publicznej. Większość seniorów nie potrzebuje dużego dysku twardego ani niczego zbyt wyszukanego, a wszystko co posiadają zmieści się na jednym pendriv’ie. Dlatego należy brać pod uwagę każdą opcję, aby nasi rodzice czy teściowie byli zadowoleni.
Monitor ma ogromne znaczenie
Przy wyborze monitora nastawcie się na większe rozmiary. Dla osób, które widzą dobrze ekran 11 lub 13-calowy to dobry rozmiar do codziennej pracy z komputerem. Jeśli jednak seniorzy mają już słaby wzrok w wyniku starzenia się lub po prostu wolą mieć powiększony, czytelny monitor poszukujcie ekranów o nawet 17 calach w przypadku laptopów i ogromne 35 lub więcej cali w przypadku monitorów stacjonarnych. Duża czcionka i wyróżnienie wszystkich niezbędnych programów na ekranie monitora to znaczne ułatwienie użytkowania dla starszych osób, które często nie radzą sobie z technicznymi sprawami.
Wybór komputera stacjonarnego jest znacznie wygodniejszy i łatwiejszy niż wybór laptopa w przypadku osób starszych. Możemy dopasowywać do siebie elementy, aby w całości tworzyły wygodny zestaw, prosty w obsłudze. Duży ekran i komputer bez większych urozmaiceń, to rozwiązanie, które może okazać się najlepsze. Dzięki temu wasi starsi bliscy będą mogli samodzielnie drukować dokumenty czy wysyłać wiadomości e-