Znalezienie pracy nie jest łatwym zadaniem. Aby być skutecznym, wiedz, że to nie ilość wysłanych CV, ale ich jakość będzie miała znaczenie. Rozeznanie, organizacja i przygotowanie to trzy kluczowe kroki, aby odnieść sukces w znalezieniu świetnej pracy.
1 krok: Poznaj rynek pracy i spełnij oczekiwania
Dokładne badanie rynku pracy pozwoli Ci ukierunkować swoje aplikacje i przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych. Nie zapominaj, że każdy rynek pracy jest regulowany i odpowiada tym samym prawom równowagi popytu i podaży. Przeczytaj o zidentyfikowanym środowisku zawodowym. Będziesz świadomy tego, co możesz wprowadzić na rynek, gdy Twoja wizja stanie się jaśniejsza. Śledź puls rynku i porównuj strony z ofertami pracy. Będziesz wiedział jakie stanowiska obecnie wykonuje się w trybie zdalnym, a które działają standardowo. Pamiętaj również, aby wysyłać swoje aplikacje tylko na konkretne stanowiska, z wymaganiami, które spełniasz. Wysyłanie aplikacji na ogłoszenie, które jest powyżej Twoich kompetencji często nie ma sensu Nie możesz nastawiać się, że otrzymasz pracę na stanowisku, na które nie masz kwalifikacji. Dodatkowo zawsze spełniaj wymogi rekrutacyjne. Jeżeli jest polecenie wysłania listu motywacyjnego, to go wyślij. Nie zapomnij też o klauzuli. Dołączaj ją zawsze do swoich aplikacji.
2 krok: Zbuduj swoje profesjonalne portfolio
Oferujesz usługę, to kwestia określenia jej cech, a przede wszystkim atutów. Ta faza jest zbyt często zaniedbywana, a polega na tym, by po prostu wiedzieć, kim jesteś i co chcesz robić . Wskaż swoją wiedzę: wykształcenie, doświadczenie, poziom znajomości języków i inne, w dobrze napisanym CV. Określ swoje zainteresowania, zajęcia towarzyskie, sportowe, kulturalne oraz pobyty za granicą. Tym bardziej jeżeli takie wyjazdy tworzą lukę w Twoim CV. Pamiętaj również o swojej motywacji zawodowej. Niezależnie od tego czy rekrutujesz do dużej czy małej firmy, na stanowisko operacyjne czy funkcjonalne, za granicą czy w Polsce, musisz mieć przygotowany dobry list motywacyjny. Pozwoli Ci on dopowiedzieć to czego nie widać w CV.

Twoja aplikacja powinna być również dostosowana do trybu pracy. Jeżeli aplikujesz na pracę zdalną, nie zapomnij wykazać znajomości narzędzi do pracy zdalnej. W liście motywacyjnym warto też podkreślić swoje zmotywowanie do pracy w domu i sposób organizacji. Tak zwany “Home Office” cechuje się swoimi prawami, o których trzeba pamiętać.
3 krok: Przejdź procedury rekrutacyjne
Odnieś sukces poprzez przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych. Przygotuj się również na nowe wyzwania, gdyż obecnie stosuje się wiele nowych narzędzi rekrutacyjnych:
- testy – obecnie w firmach stosuje się różne testy, które pomagają ocenić kandydata. Najbardziej popularne to testy umiejętności, językowe, analityczne i psychologiczne.
- ośrodki oceny (z ang. assessment center) – może to być konkretne zadanie wykonane zdalnie lub cały dzień rekrutacyjny, podczas którego kandydaci będą mieli do wykonania różne zadania sprawdzające ich umiejętności(scenki sprzedażowe, praca w grupach, tabele w excelu itp.)
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, musisz również zadbać o swój ubiór i wygląd. Postaraj się pokazać na rozmowach, że masz motywację do rozwoju. Mów o sobie językiem korzyści, ale też zachowaj odpowiednią dozę skromności. Nie wolno mylić pewności siebie z próżnością.

Podobnie jak w przypadku wprowadzenia produktu lub usługi na rynek, wszystkie etapy należy przejść w określonej kolejności. Nie musisz się spieszyć z pisaniem CV i listów motywacyjnych. Poznaj rynek i oczekiwania, daj sobie czas na stworzenie dobrego CV i listu motywacyjnego. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dobra organizacja to podstawa w aktywnym poszukiwaniu pracy.