Tornister szkolny dla chłopca i dziewczynki

Jak wybrać tornister szkolny dla pierwszoklasisty, który nie tylko ucieszy dziecko, ale też będzie pojemny, praktyczny i bezpieczny dla zdrowia?

Jak wybrać funkcjonalny plecak dla ucznia?

Tornistry szkolne są dziś dostępne w różnych modelach – od super lekkich i prostych plecaków z jasnymi nadrukami w minimalnej cenie po modne designerskie tornistry, które spełniają wszystkie współczesne wymagania. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Dziecko spędza codziennie dużo czasu z ciężkim plecakiem na ramieniu, więc powinny być one wygodne i bezpieczne. Tornister to torba z szelkami do noszenia za plecami. Posiada sztywny korpus i gęste wstawki z tyłu. Są kolorowe, monochromatyczne, przedstawiające ulubione dziecięce postacie i zwierzęta. Wymagane są elementy odblaskowe. Tornister ma swoje zalety:

  • Bezpieczny dla postawy. Tylne obciążenie jest równomiernie rozłożone. Ułatwia to ortopedyczne plecy.
  • Przestronny. Znajdą się w nim wszystkie akcesoria, w tym notesy, teczki A4.
  • Gęsta obudowa chroni podręczniki i zeszyty.

Jak wybrać odpowiedni plecak dla dziecka? 

Tutaj obowiązuje zasada: im lżej, tym lepiej. Tornister dla dziecka w wieku 7-10 lat nie może ważyć mniej niż 1 kg. Posiada sztywną ramę, anatomiczne oparcie i jest wyposażony w specjalne wkładki dla bezpieczeństwa kręgosłupa i ramion, co zwiększa jego wagę. Masa własna nie powinna przekraczać 1,5 kg. Lepiej jednak spojrzeć na całkowitą wagę wraz z zawartością, która nie może przekraczać 10% masy ciała. Takie podejście pozwala wziąć pod uwagę indywidualne cechy dziecka.

Najłatwiej określić rozmiar, przymierzając torbę lub plecak dla dziecka. Góra nie powinna opierać się o tył głowy, a dół nie powinien opierać się o dolną część pleców. Nie zapomnij o przestronności. Najlepiej jest wybrać plecak o wysokości co najmniej 35-38 cm, głębokości 18 cm. Zobacz ciekawe plecaki szkolne na stronie: https://nos-to.pl/kategoria-produktu/tornistry/

W przypadku plecaka kształt i konstrukcja nie są tak ważne. Jednak sztywny korpus nie pozwoli na niszczenie się zeszytów i podręczników. Oparcie jest zwykle rozumiane jako ciasne plecy ze specjalnymi wkładkami, które dopasowują się do anatomicznych krzywizn pleców. Oparcie ortopedyczne równomiernie rozkłada obciążenie i nie szkodzi postawie dziecka. Tornister ma domyślnie ortopedyczne plecy. Do produkcji tornistrów zwykle stosuje się materiały syntetyczne. Wybierz nylon. Materiał ten jest lekki, nie gniecie się, jest odporny na zabrudzenia i zużycie, można go prać w pralce i szybko schnie. Jeśli materiał i szwy pokryje się specjalną impregnacją, plecak jest chroniony przed wilgocią, a zabrudzenia usuwa się wilgotną gąbką. Zwróć uwagę na dół tornistra. Najlepiej, jeśli jest wykonany z wodoodpornego materiału, takiego jak guma.

Szerokość pasków powinna wynosić 4-5 cm. Nie uciskają ramion dziecka, nie obcierają skóry. Możliwość regulacji długości pozwala na wygodne ułożenie tornistra za plecami, równomiernie rozkładając obciążenie. Tornister powinien znajdować się blisko pleców dziecka i nie spadać z ramion. Najlepszy plecak szkolny to taki, który ma ogromną ilość kieszeni i przegródek na różne przedmioty. Optymalnie jest, gdy wewnętrzna przestrzeń jest podzielona na kilka przegródek. Jeśli zeszyty, podręczniki, długopisy i inne akcesoria zostaną umieszczone w różnych miejscach, łatwiej będzie je znaleźć. Nowoczesne teczki posiadają również przegródki na laptopy i telefony – to bardzo ważne, szczególnie dla uczniów szkół średnich. Zewnętrzne kieszenie są potrzebne na wszelkiego rodzaju drobiazgi: klucze, zeszyty, słodycze i inne. Nie bez znaczenia jest również posiadanie bocznej kieszeni na butelkę z wodą. Główne przegrody i kieszenie powinny być zamykane na zamki błyskawiczne, inne mogą być na gumkę lub po prostu bez zapięcia.

Waga tornistra dziecięcego: przepisy

Bez podręczników i przyborów szkolnych, plecak dla uczniów szkół podstawowych powinien ważyć nie więcej niż 700 gramów, dla uczniów gimnazjów i liceów jego waga nie powinna przekraczać 1 kg. Biorąc pod uwagę zestaw podręczników i przyborów do pisania, plecak uczniów powinien ważyć nie więcej niż:

  • 1,5 kg dla uczniów klas I i II.
  • 2 kg dla trzeciej czwartej klasy.
  • 2,5 kg dla klas od piątej do szóstej.
  • 3,5 kg dla klas od siódmej do ósmej.

Tornistry dla małych dzieci w wieku szkolnym powinny być wykonane z wytrzymałej tkaniny z powłoką hydrofobową z plecami o stabilnym kształcie, co zapewnia pełne przyleganie do pleców ucznia i równomierne rozłożenie ciężaru. Sam plecak, tornister czy teczka również powinny mieć elementy i materiały odblaskowe w kontrastowych kolorach. Optymalny stosunek wagi plecaka z podręcznikami i zeszytami do wagi dziecka to 1:10. Plecak z podręcznikami w klasach 1-2 powinien ważyć nie więcej niż 2,2 kg. Waga plecaka bez podręczników dla uczniów klas 1-4 nie powinna przekraczać 700 g.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here