Twórca aplikacji lub gier wideo, tester, specjalista ds.SEO…wszechobecność Internetu w naszym codziennym życiu nieustannie wymyśla nowe zawody. Jakie są obecnie trendy i jakie zawody przerzuciły się na pracę zdalną?
Internet stał się dziś podstawowym narzędziem, niezależnie od tego, czy jest używany do celów zawodowych, czy osobistych. W rezultacie sektor ten nadal się rozwija, a wraz z nią rozwój zawodów, które można wykonywać zdalnie, bez konieczności wychodzenia z biura. Jakie stanowiska są w tym momencie najbardziej popularne i kto może szukać pracy zdalnej?
Specjalista ds. Zakupów online
Wraz z rozprzestrzenianiem się firm, które istnieją tylko w Internecie i ciągłym pojawianiem się nowych startupów oraz cyfrowymi ambicjami dużych tradycyjnych grup, kontrolowanie i tworzenie ruchu stało się istotną kwestią. Jako, że zakupowcy zawsze wykonywali swoją pracę za pomocą Excela, telefonu i maila, obecnie jest to jeden z zawodów, które firmy chętnie przerzucają na tryb home office.
Programista
Obroty osiągnięte przez e-commerce obecnie bardzo wzrosły. Logiczna progresja. W rzeczywistości, zakupy przenoszą się na tablety, laptopy i smartfony. W rezultacie gracze internetowi wciąż wymyślają sobie nowe aplikacje, aby zadowolić użytkowników. A wszystko to musi zostać przez kogoś stworzone…
Data Scientist
Nowe możliwości gromadzenia, przechowywania i analizowania bardzo dużej ilości danych o zróżnicowanym i zatomizowanym pochodzeniu nazywane jest Big Data. Trend ten dał początek nowej rodzinie zawodów. Są to eksperci w dziedzinie matematyki, informatyki i marketingu.
Specjalista ds. marketingu online
W obliczu poważnego wyzwania, jakim jest zarabianie na ruchu społecznościowym, eksperci w zakresie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (powszechnie znanych jako SEO), marketingu w wyszukiwarkach (SEM) i optymalizacji w sieciach społecznościowych (SMO) są dziś bardzo poszukiwani. Najbardziej poszukiwane profile to te łączące umiejętności techniczne i funkcjonalne.
Tłumacz
Praca tłumacza już wcześniej była jedną z niewielu, które mogliśmy wykonywać zdalnie nie będąc freelancerem. Działo się tak, gdyż tłumacz może przekładać teksty całkowicie zdalnie i dostarczać w ustalonym terminie efekty swojej pracy.
Księgowy
Obecnie księgowy również nie musi przyjeżdżać codziennie do biura, jeśli istnieje możliwość pracy zdalnej. Dzięki profesjonalnym programom księgowym, osoba na tym stanowisku może realizować obowiązki zawodowe bez wychodzenia z domu. Wcześniej biura księgowe były rzeczą oczywistą, obecnie coraz popularniejsze są wirtualni księgowi.
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Jeżeli nie jest to praca w sklepie, banku, przychodni czy innym miejscu wymagającym bezpośredniego kontaktu z klientem, obsługa klienta może w całkowitym zakresie przenieść się do naszych domów. CRM, mail, telefon w zupełności wystarczą by sprawnie obsługiwać klientów. A do tego, firma ma jeszcze dodatkowe rozwiązania usprawniające obsługę takie jak np. Live chat.
Wirtualna asystentka
Prowadzenie wirtualnego biura to obecnie nowy trend. Osoba na tym stanowisku wykonuje swoje obowiązki w zaciszu domowym. Odbiera telefony, wysyła maile, faktury, tworzy dokumenty, planuje podróże służbowe, a nawet przyjmuje paczki.
Możliwe, że rozwój pracy zdalnej to najbardziej pozytywny skutek pandemii. Firmy nauczyły się już pracy w tym trybie, zainwestowały w odpowiednie narzędzia i zaczęły bardziej ufać swoim pracownikom, ale też zobaczyły jak dużo pieniędzy wydawały na utrzymanie biura. Dodatkowo, ta forma pracy ma też inne zalety. Jest to, między innymi, zmniejszenie korków w mieście czy smogu.