Chcesz rozwijać swoje umiejętności zawodowe, poszerzyć swoją wiedzę techniczną lub skupić się na rozwoju osobistym, na przykład umiejętności interpersonalnych, umiejętność zarządzania stresem czyj zarządzania czasem lub Twoimi finansami? To świetnie, gdyż samorozwój jest niezwykle istotny zarówno w sferze zawodowej jak i prywatne.
Rozwój umiejętności umożliwiający udaną karierę
Rozwój osobisty polega między innymi na przyswajaniu wiedzy i umiejętności interpersonalnych przydatnych w kontekście zawodowym. Chodzi o zdobywanie, aktualizowanie lub doskonalenie wiedzy niezbędnej do dobrego wykonywania swojego obecnego lub przyszłego stanowiska. Rozwój umiejętności może odbywać się różnymi drogami, poprzez szkolenia zawodowe, ale także konferencje, coaching, fora branżowe, targi, imprezy formalne lub nieformalne oraz we wszystkich sytuacjach sprzyjających wymianie dobrych praktyk.
Dla kogo rozwój umiejętności jest szczególnie ważny
Rozwój umiejętności stanowi ważne wyzwanie dla wszystkich profesjonalistów, ale także dla osób bezrobotnych, które chcą poszerzyć swoje możliwości. Jest to również strategiczne dla firm i organizacji, które chcą wykorzystać swoją wewnętrzną wiedzę i zoptymalizować swoje ogólne wyniki.
Inwestując w rozwój umiejętności, częściowo poprzez plan szkoleń, firma zwiększa efektywność i motywację pracowników. W ten sposób skupienie się na jednostce pozytywnie wpływa na kolektyw. Rozwój umiejętności dotyczy wszystkich osób, niezależnie od poziomu wykształcenia wstępnego i zajmowanego stanowiska. Sam również możesz podnosić swoje kwalifikacje:
- Popraw efektywność zawodową: zarządzanie czasem, asertywność, zarządzanie stresem czy spotkaniami
- Popraw swoją znajomość języka: lekcje angielskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego. Wybór należy do Ciebie.
- Rozwijaj umiejętności menedżerskie w kontekście zdobywania nowych obowiązków: zarządzanie zespołem, przywództwo, zarządzanie konfliktami itp.
- Aktualizuj swoje umiejętności techniczne
- Uzyskaj dyplom lub certyfikat, aby rozpocząć nowy zawód, możesz to również zrobić zdalnie dzięki platformom internetowym
- Poszerz zakres swoich umiejętności, aby poprawić wydajność w kontekście codziennych misji
- Przygotuj się do audytu certyfikacyjnego pod kątem standardu jakości : ISO, lean, zarządzanie jakością itp.
- Zadbaj o rozwój osobisty
Rozwój Twoich umiejętności jest nie tylko ważny dla firmy, w której pracujesz, ale również pomoże Ci w Twoim życiu osobistym. Wiedza na temat siebie i swoich umiejętności pozwoli Ci również na podejmowanie odważniejszych decyzji jak np. założenie własnego biznesu.
Główne formy rozwoju umiejętności:
- Coaching Mentoringowy: Coaching ma na celu poprowadzić Cię w kontekście krótkoterminowej misji, pozwala rozwinąć umiejętności wymagane w kontekście Twojej funkcji. Mentoring opiera się na bardziej osobistych relacjach i wspiera Cię w rozwoju osobistym lub zawodowym, pomagając Ci zyskać pewność siebie i niezależność.
- Wykład: wykład eksponuje pojęcia teoretyczne, które będą musiały być zastosowane w ramach zawodowych. Daje uczestnikom możliwość interakcji między sobą i z trenerem w celu lepszego przyswajania wiedzy.
- Studium przypadku: studia przypadków ułatwiają zrozumienie pojęć teoretycznych, pozwalają na zastosowanie kluczowych pojęć w kontekście konkretnych przypadków zaczerpniętych na ogół z życia.
- Scenariusze: scenariusze wymagają od uczestników odgrywania roli i wyobrażenia sobie różnych scenariuszy, pozwalają na umieszczenie ich bliżej rzeczywistości.
- Praca w grupach: praca w grupach jest niezbędna do nauki, ponieważ umożliwia zintensyfikowanie wymiany i porównanie punktów widzenia. Pozwala to poszerzyć swoją wizję i otworzyć umysł na różne podejścia.
- Trening na odległość: szkolenie na odległość stanowi alternatywę dla treningu bezpośredniego i stanowi mniej restrykcyjne alternatywne rozwiązanie szkoleniowe, ale wymaga doskonałej samodyscypliny.
- Konferencja i targi: Konferencje i targi pozwalają zaktualizować swoją wiedzę, poznać punkt widzenia ekspertów w swojej dziedzinie i spotkać się z rówieśnikami.
Rozwój umiejętności jest ważny w każdym aspekcie życia. Świadomość Twoich zalet i konkretnej wiedzy pozwala Ci być pewnym siebie, nie tylko w pracy, ale również na rozmowie kwalifikacyjnej. Do tego, nikt nie powiedział, że musisz wykonywać jeden zawód do końca życia. Stopniowe samokształcenie się otwiera przed Tobą nowe możliwości i nowe ścieżki kariery. To Ty decydujesz, w którą stronę podążasz, poprzez podnoszenie swoich kwalifikacji.