Laptop na biurku i obrazek z napisem
fot.pexels.com

Jeśli myśl o pracy w salonie, wygodnie siedzącym na sofie i delektowaniu się domowym espresso, to prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy jak wiele pułapek na Ciebie czeka. Home office rządzi się własnymi prawami i trzeba się umieć dobrze zorganizować, aby być efektywnym. 

Praca w domu może wydawać się zwykłą formalnością, ale w wielu przypadkach czas pracy może szybko zająć czas prywatny. Wydajność niewątpliwie ucierpi, a stres odpowiednio wzrośnie. Istnieją jednak proste zasady skutecznego zarządzania sobą. Najważniejsze to ustalić granicę między życiem prywatnym a zawodowym. Jak to zrobić w praktyce?

Zaaranżuj swoją przestrzeń 

Wachlarz możliwości pracy zdalnej jest nieskończony. W pociągu, na kawiarnianym tarasie czy w Twoim wakacyjnym domu. Pamiętaj jednak, że większość czasu pracy będziesz spędzać w domu. Aby odnieść sukces, musisz stworzyć w swoim domu dogodną przestrzeń do pracy:

Wybierz jasne miejsce w swoim mieszkaniu

Światło dzienne lub odpowiednie sztuczne oświetlenie, pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia. Twoje oczy nie muszą podejmować nadmiernych wysiłków, aby się przystosować.

Miej pod ręką gniazdka elektryczne 

Aby nie przeszkadzało Ci w pracy ładowanie komputera lub telefonu służbowego, wybierz miejsce do pracy w pobliżu gniazdek elektrycznych. 

Oddziel miejsce pracy od przestrzeni życiowej

Zachowanie jakości życia oznacza oddzielenie pracy od życia osobistego. Nie zmieniaj swojego salonu lub sypialni w biuro! Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu:

  •  Pomyśl o wykorzystaniu nieużywanych zakamarków 
  •  Użyj wskazówek dekoracyjnych, aby oddzielić nastroje – kolorowa ściana w miejscu biura, szafka do podziału małego pokoju
  • Zaaranżuj swoje miejsce pracy w zamykanym meblu lub schowaj do szafki biurowej wszystkie rzeczy. Po wykonaniu zadań zawodowych nie możesz już widzieć swoich dokumentów i narzędzi pracy. Czas relaks!
  •  Zainwestuj w praktyczne i kompaktowe miejsce do przechowywania, aby trzymać sprzęt biurowy w wyznaczonym miejscu. 
Dziewczyna siedząca na kanapie w słuchawkach na uszach i z laptopem na kolanach.
fot.pexels.com

Stwórz energetyzującą atmosferę według własnych upodobań

Aby każdego ranka zmotywować się do pracy, postaw na dekorację według własnego gustu. Rośliny na ucieczkę w zen, skandynawskie meble w modnym stylu, elementy projektu zapewniające czysty wygląd… swoboda inspiracji!

Wyeliminuj wszystkie źródła rozproszenia

Zachowaj dystans od wszelkich rozpraszaczy. Telewizor, pralki, biblioteka… skonfiguruj swoje domowe miejsce pracy z dala od codziennych czynności, aby zachować koncentrację.

Zainstaluj duży zegar ścienny

Praca zdalna może szybko doprowadzić do przepracowania. Upewnij się, że masz przyzwoite godziny pracy i pilnuj czasu. Dobrym sposobem jest posiadania budzika, który będzie wyznaczał przerwy i koniec pracy. 

Starannie wybierz swoje krzesło biurowe

Krzesło biurowe zasługuje na porządną inwestycję W tym celu preferuj wygodę i wypróbuj jak najwięcej modeli, aż znajdziesz idealny mebel dla siebie. W końcu będziesz na nim siedział dużo godzin w ciągu dnia.

Regularnie opuszczaj swoje domowe miejsce do pracy!

Ryzyko pracy zdalnej? Izolacja. Aby uniknąć odcięcia się od świata zewnętrznego, regularnie wychodź z domu. Zorganizuj sobie dzień pracy w kawiarni lub wspólnie z kolegą, który też pracuje zdalnie.

Laptop na stoliku w kawiarni, a obok taca z kawą i deserem.
fot.pexels.com

Praca zdalna ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu i pieniędzy. Pamiętaj jednak, że praca zdalna generuje również kilka problemów, a największe z nich to poczucie odosobnienia i izolacji oraz zbytnie przenikanie się życia zawodowego i prywatnego. Żeby być szczęśliwym i efektywnym pracownikiem zdalnym, zadbaj o rozdzielenie tych dwóch aspektów Twojego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here