Zegar- czarny ze złotymi wskazówkami
fot.unsplash.com

Zarządzanie czasem to przede wszystkim umiejętność narzucenia samodyscypliny wszystkim tym szczegółom, które zwykle kolidują z naszymi planami. Żeby dobrze zarządzać własnym czasem należy narzucić sobie pewną rutynę oraz wyeliminować “pożeraczy czasu”. Oto najważniejsze zasady dobrego zarządzania czasem.

Zasady, które należy narzucić, aby zaoszczędzić czas

Uporządkuj swoje biurko 

Nie wygląda na dużo, ale bałagan na biurku i w szafach marnuje mnóstwo czasu każdego dnia. Odnieś sukces, wyciągając plik ukryty wśród stosu dokumentów, odkrywając kontrakt ukryty głęboko w twojej szufladzie. Tak wiele banalnych działań, które stają się heroiczne w źle uporządkowanym biurze. Poświęć kilka minut rano lub wieczorem, aby posortować papiery leżące na biurku i posprzątać stół. I nie zapominaj: to, co dotyczy Twojego fizycznego biura, odnosi się również Twojego biura komputerowego. Codziennie porządkuj swoje pliki cyfrowe. Cel: nie więcej niż 3 kliknięcia i 3 sekundy, aby uzyskać dostęp do potrzebnego pliku.

Naucz się mówić nie

To, że nie akceptujesz wszystkiego, o co proszą cię ludzie, nie oznacza, że nie jesteś dobrym menedżerem. Pomagając zbyt często, tracisz czas, który powinieneś przeznaczyć na swoją pracę Jeśli po prostu wyjaśnisz swojemu pracownikowi, że nie masz czasu na przyjęcie go od razu, ponieważ masz na przykład inne priorytety, nie ma wątpliwości, że to zrozumie.

Zrób plan

Jeśli łódź nie podąża ściśle za nawigacją prowadzącą do celu, prawdopodobnie będzie dryfować we wszystkich kierunkach i nigdy nie dotrze bezpiecznie. To samo dotyczy rozpoczynania nowego dnia pracy. Bez bardzo jasnego planu zadań trudno jest ukończyć projekt lub po prostu ruszyć naprzód. I nie zapominaj, trzymaj się zadania zaplanowanego w swoim harmonogramie i nie surfuj między 3 różnymi zadaniami. Wpłynie to negatywnie na Twoją wydajność.

Białe biurko z zegarem, zeszytem i długopisem.
fot.unsplash.com

Wyznacz sobie terminy 

jeśli nie planujesz zakończyć zadania w 2 godziny to nie ukończysz go w 2 godziny! Jego realizacja może zająć 3 godziny, a nawet cały dzień. Jeśli nie stawiasz sobie ograniczeń, trudniej będzie oprzeć się pokusie rozproszenia się, skakania od zadania do zadania lub po prostu rozwodzenia się nad trywialnymi i oczywiście czasochłonnymi szczegółami.

Zapisz wszystko 

Twój harmonogram na następny dzień powinien być wypełniony zadaniami, które należy wykonać, i ich konsekwencjami, którymi należy się zająć. A ponieważ ludzka pamięć ma swoje ograniczenia, możesz korzystać z praktycznych aplikacji do tworzenia list rzeczy do zrobienia. Nigdy nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić tego samego dnia.

Przyjdź do biura godzinę wcześniej

Czy znasz sekret skutecznych liderów? Wstają o świcie, aby przyjść wcześniej niż wszyscy inni. Żadnych telefonów, żadnych kolegów, którzy pukają do drzwi, a przede wszystkim spokój. Idealny czas, aby zająć się zadaniami, które wymagają szczególnej koncentracji.

Zachowaj przedziały czasowe na nieoczekiwane

Powszechnie wiadomo, że osobliwością harmonogramów dostosowanych do milimetra jest to, że nie da się ich dotrzymać. Pozostaw więc wolny czas w swoim harmonogramie każdego dnia. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, ta nisza powinna zostać szybko wypełniona przez pilne, nieprzewidziane zdarzenia. A jeśli jakimś cudem wszystko idzie gładko w ciągu dnia, wykorzystaj tę dodatkową godzinę na zrobienie tego, na co nigdy nie masz czasu.

Naucz się delegować 

Nie jest to łatwe do zrobienia, ale jeśli chcesz mieć możliwość realizacji planu, będziesz musiał nauczyć się delegować pewne zadania. Aby to zrobić, zidentyfikuj funkcje, które są Ci mniej znane lub które są zbyt czasochłonne. I naucz się ufać swoim pracownikom!

Mężczyzna siedzący w fotelu z laptopem na wielkim zegarze.
fot.unsplash.com

Przekaż swoje metody współpracownikom  

Wszystkie te techniki są bardzo praktyczne i pozwalają zaoszczędzić czas, ale tylko pod warunkiem, że nie jesteś jedyną osobą, która je zastosuje. Jeśli jesteś bardzo wydajny, ale twoi koledzy nie zintegrowali podstawowych metod oszczędzania czasu, możesz bezpiecznie założyć, że twoje wysiłki nie przyniosą pożądanych owoców.

Powyżej przedstawiliśmy kluczowe elementy, które pozwolą Ci świadomie zarządzać swoim czasem. Ale żeby odnieść pełen sukces musisz jeszcze znaleźć “pożeraczy czasu” i ich pokonać. Uświadomienie sobie jak wiele czasu marnujemy, na nasze często niepotrzebne przyzwyczajenia to połowa sukcesu. Druga połowa to nauka ich kontrolowania, a w konsekwencji wyeliminowania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here