Mały koszyk zakupowy stojący na laptopie
fot.pexels.com

Zastanawiasz się nad stworzeniem własnego sklepu internetowego? Chcesz działać i osiągnąć maksymalne oszczędności i zyski więc musisz podjąć wiele trudnych decyzji. Pamiętaj, że zanim wejdziesz w świat e-commerce, staniesz przed wyborem platformy, na której stworzysz swój sklep internetowy. W tym artykule dowiesz się najważniejszych rzeczy związanych z platformami Open-Source. 

Czym charakteryzują się platformy Open-Source

Oprogramowanie open-source to program komputerowy, którego kod źródłowy jest rozpowszechniany na licencji, która pozwala każdemu czytać, modyfikować lub rozpowszechniać oprogramowanie. Platformy sprzedażowe tego typu wymagają instalacji na własnym serwerze, dzięki czemu jesteś jego właścicielem. Platformy open source mają możliwości i funkcje, których potrzebuje Twój sklep internetowy, i są rozwijane przez wielu programistów na całym świecie. Jednocześnie są skalowalne i umożliwiają przyszły rozwój. Pamiętaj, że wybór darmowego oprogramowania sklepu zazwyczaj wiąże się także z koniecznością zakupu płatnych wtyczek (pluginów) rozszerzających jego funkcjonalność.

Dla kogo platformy Open-Source?

 • osób, które chcą mieć własny, niezależny sklep
 • średnio-zaawansowanych, nowych, przedsiębiorców, znających podstawy e-commerce lub  dopiero zaczynających przygodę ze sklepem internetowym
 • osób mających ambicje rozwoju na rynki zagraniczne
 • przewidujących dynamiczny rozwój sklepu i biznesu
Kobieta trzymająca w ręku kartę i pisząca na klawiaturze.
fot.pexels.com

Zalety platform Open-Source

Rozwiązanie typu open source zapewnia nieograniczony potencjał rozwoju Twojej witryny za rozsądną cenę początkową. Może to być kuszące dla sprzedawców internetowych, którzy nie chcą być uwięzieni w tradycyjnym oprogramowaniu SaaS. Rozwiązanie open source, wydaje się najlepsze gdyż:

 • łatwo możesz stworzyć sklep internetowy i możesz go rozwijać 
 • skrypt jest darmowy, brak opłaty licencyjnej, 
 • możesz korzystać z dużej ilości bezpłatnych dodatków i funkcjonalności
 • oferuje elastyczny design, możesz korzystać z wielu darmowych i płatnych motywów (szablonów)
 • posiada bardzo dużą ilość wtyczek – Google Analytics, Social Media, SEO, płatności, kurierzy, aukcyjne, porównywarki, newslettery itp.
 • daje dostęp do kodu źródłowego oraz umożliwia jego edycję
 • ma duży wpływ na optymalizację sklepu i poprawność pozycjonowania SEO
 • daje Ci wsparcie techniczne np. grupy na Facebooku, gdzie szybko można otrzymać pomoc
 • popularność sklepów WooCommerce, PrestaShop, Magento gwarantuje łatwe znalezienie firmy lub specjalisty, który pomoże w rozwoju sklepu

Wady platform Open-Source

Kiedy coś pójdzie nie tak z Open-Source, może to szybko zagrozić Twojemu sklepowi internetowemu i uderzyć w budżet. Wtyczki są często kwestionowane, ale nie tylko. Koszty związane z utrzymaniem, aktualizacjami wersji, aktualizacjami funkcjonalnymi uzasadniają zdecydowaną większość migracji Open-Source do SaaS. Największymi wadami rozwiązania open source są:

 • Wraz z rozwojem technologii i ewolucją potrzeb Twojego sklepu internetowego rozwiązanie typu open source będzie wymagało dodatkowych zasobów zewnętrznych.
 • Będziesz także musiał połączyć wiele kontaktów i interfejsów, takich jak rozwiązanie typu open source i firma hostingowa. W tym kontekście nie zapomnij wyznaczyć osoby, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie projektem, ponieważ zapewnienie prawidłowego funkcjonowania strony Open-Source to prawie praca na pełen etat.
 • Firmy zadowolone ze swojej witryny Open-Source często inwestują we wspólne zarządzanie, a nawet rozwiązania outsourcingowe. W szczególności zwracają się do wyspecjalizowanych agencji w celu zaprojektowania i utrzymania ich witryny. Aby uniknąć awarii, płacą dodatek, aby zagwarantować szybki i niezawodny hosting. Firmy te muszą koniecznie opracować własne, dostosowane do swoich potrzeb, rozwiązania, aby uniknąć uzależnienia od wtyczek, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu i działaniu ich witryn
Laptop z wyświetlonym sklepem internetowym i karta płatnicza
fot.pexels.com

Dla większości z was najważniejszy jest koszt. Ale jeśli zakładasz, że platforma e-Commerce typu open source będzie tańsza, pamiętaj o uwzględnieniu wszystkich czynników finansowych, nie tylko na starcie, ale także na kolejne lata, kiedy Twój biznes internetowy będzie się rozwijał. Postaraj się przewidzieć swoje potrzeby, aby wybrać rozwiązanie e-commerce, które im sprosta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here