Laptop na kanapie a obok niego smartfon okulary i zeszyt.
fot.pexels.com

Chcesz rozwijać nowe umiejętności zawodowe, nie tracąc przy tym pracy? Chciałbyś zacząć szkolić się już teraz, bez bycia uzależnionym od roku akademickiego? Chcesz się przebranżowić? A może pragniesz połączyć szkołę i rodzinę? Nauka zdalna i kursy online są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Kształcenie na odległość: co to jest?

Nauka zdalna jest formą edukacji na odległość, bez fizycznej sali lekcyjnej. Z historycznego punktu widzenia nauka zdalna w głównej mierze odnosi się do programów studiów, które umożliwiały studentom kształcenie na odległość. Nauka zdalna nazywana jest inaczej E-Learning.  Jest to edukacja z wykorzystaniem własnego komputera i sieci internetowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uczyć się w dowolnym miejscu na świecie (w domu, na wakacjach, w autobusie), o dowolnej porze i przez dowolnie długi czas.

Z możliwość nauki zdalnej korzystają przede wszystkim osoby, które z powodu odległości lub innych przeszkód nie mogą uczestniczyć w zajęciach z instruktorem. Obecnie, przez pandemię, nauka zdalna rozkwitła i stała się bardzo popularna. Na rynku pojawiło się mnóstwo kursów internetowych, dzięki którym możemy zdobyć nowe umiejętności, poparte uznawanymi certyfikatami. 

Jak to działa?

W ramach kursów internetowych uczysz się za pośrednictwem platform e-learningowych, bez wychodzenia z domu. Jest to świetna alternatywa dla zajęć wieczorowych czy weekendowych, gdyż taki kurs można przeprowadzić poprzez samouczki wideo, wideokonferencje, ćwiczenia poprawkowe, pytania wielokrotnego wyboru, o każdej porze dnia i nocy. Jeśli chodzi o praktykę, będziesz musiał ćwiczyć samodzielnie. Tutaj ważne jest, abyś zdawał sobie sprawę, że kształcenie na odległość jest przeznaczone dla osób, które są autonomiczne i zmotywowane tym, czego mają się nauczyć. Sprawdź najpopularniejsze kursy online tutaj.

Meżczyzna siedzący przed laptopem, trzymający w ręku zeszyt i długopisy. Robiący notatki.
fot.pexels.com

Zalety nauczania na odległość

Nauka zdalna ma wiele zalet, w tym:

  • masz możliwość nauki we własnym tempie
  • możesz swobodnie organizować swój czas
  • masz komfort nauki w domu, dzięki czemu oszczędzasz czas i pieniądze, które przeznaczyłbyś na dojazdy
  • masz możliwość uczenia się, nawet gdy jesteś zamknięty w domu np. kwarantanna czy inna choroba
  • możesz połączyć życie rodzinne z nauką
  • masz możliwość rozwijania swoich umiejętności, nie rezygnując przy tym z pracy zawodowej czy innej szkoły stacjonarnej

Czego potrzebujesz, aby odbyć kurs

Każdy może wziąć udział w kursach online. Wystarczy do tego komputer i czas. Pamiętaj jednak, że nie są to klasyczne kursy i dlatego pewne kryteria są niezbędne, aby odnieść sukces. Przede wszystkim potrzebujesz motywacji i mieć dużo samodyscypliny. Szacuje się, że 80% osób, które biorą udział w szkoleniach online, rezygnuje w drodze. Aby dojść do końca, musisz wytrzymać, wykazać się rygorem i dyscypliną. Szkolenia online wymagają regularnej i poważnej pracy. Niektóre kursy zakładają również przestrzeganie harmonogramu i programu, dlatego konieczne jest wyznaczanie krótko- i średnioterminowych celów, które są ambitne, ale nie są nieosiągalne. Przed przystąpieniem do kursu zapoznaj się z metodologią SMART. Ważną umiejętnością, którą musisz nabyć, jest również zarządzanie czasem. Bardzo łatwo stracić rachubę, kiedy taki kurs jest dodatkiem do naszego codziennego życia, pracy czy rodziny. Jeżeli nie będziesz pilnował swojego czasu i przeznaczał go na naukę, Twoje wysiłki związane z kursem pójdą na marne.

Mężczyzna odbywający kurs na tablecie.
fot.pexels.com

Dzięki nauczaniu zdalnemu i kursom online możesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe lub całkowicie się przebranżowić. Jeżeli nie jesteś zadowolony ze swojego stanowiska czy firmy, w której pracujesz, poszukaj możliwości. Obecnie w Internecie jesteś w stanie znaleźć wiele informacji. Dodatkowo jeżeli zależy Ci na pracy zdalnej, sprawdź jakie zawody obecnie rekrutują do pracy zdalnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here