Napis
fot.pexels.com

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej może być trudno uzasadnić, krótszy bądź dłuższy, okres „bezczynności” między dwoma doświadczeniami zawodowymi. Tylko od Ciebie zależy, czy odpowiednio przygotujesz się i zmienisz swoją lukę w CV w zaletę.

Martwisz się, że „dziury” w Twoim CV będą dla Ciebie problemem? Pamiętaj, że większość pracowników doświadcza okresu bezczynności. Niewielu jest takich, którym udaje się odbyć liniową podróż – bez dzieci, bez choroby, bez zwolnienia, bez podróży. Kandydaci mają prawo się tym przejmować, ponieważ rekruterzy uważnie to obserwują. Jednak Twoja luka w CV może być Twoją zaletą, o ile dobrze to wyjaśnisz i uargumentujesz. 

Dwie osoby przeglądające CV.
fot.unsplash.com

Zmień swoje „luki” w zalety

Uzasadnienie luki zaczyna się od samego CV. Załóżmy, że okres bezrobocia rzadko jest równoznaczny z brakiem aktywności. Spróbuj wypełnić tę lukę, przedstawiając „wzbogacające doświadczenia”, które mogą zainteresować rekrutera. Jeśli byłś na całym świecie lub dołączyłeś do jakiegoś stowarzyszenia,warto to pokazać, podkreślając przy tym swoje umiejętności miękkie (umiejętność adaptacji, zarządzania projektem itp.). Wszystko można usprawiedliwić, o ile jest to zrobione czytelnie i profesjonalnie. Nie wahaj się i wspomnij, czy Twój okres bezrobocia był okazją do odbycia szkolenia. Z drugiej strony doradca zaleca, aby w swoim CV nie wspominać o chorobie, wypaleniu lub rozwodzie, gdyż rekrutujący nie musi być informowany o sprawach osobistych dotyczących Ciebie i Twojej rodziny. 

Bądź pozytywny i szczery

Podczas rozmowy zasada pozostaje ta sama, odpowiadaj szczerze, ale bez wdawania się w szczegóły. Z porażki musisz zrobić coś pozytywnego – na przykład, jeśli opuściłeś jedną firmę dla innej i nie poszło dobrze w nowej, wyjaśnij, w jaki sposób okres bezrobocia pomógł ci się rozwinąć. Spróbuj znaleźć argumenty, które pokażą, że mimo pułapek pozostałeś profesjonalistą. 

W przypadku „luki” z powodów osobistych, spróbuj uspokoić osobę rekrutującą. Na przykład, jeśli przestałeś pracować żeby zająć się wychowaniem swoich dzieci, musisz im wytłumaczyć, że są teraz niezależne i chcesz teraz w pełni zainwestować w swoją karierę. Tym bardziej, że decyzja aby przerwać karierę, po to by poświęcić się opiece nad swoimi pociechami, nie jest czymś niezwykłym. Jednak rozwijajmy się zawodowo niezależnie od tego, czy pracujemy zawodowo, czy wykonujemy obowiązki w ramach części etatu czy pracy zdalnej. Jeśli będziemy śledzić sytuację w branży czy brać udział w szkoleniach, będziemy mogli opowiadać o tym na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czy istnieje “zła” luka w CV

Często ludzie, którzy mieli okres pracy nieadekwatnej do swojego doświadczenia czy stanowiska, wstydzą się tego i pomijają. Pamiętaj jednak, że każda praca zawodowa jest jakimś doświadczeniem. Jeżeli wyjechałeś za granicę i pracowałeś przez dłuższy czas w fabryce, na najniższym stanowisku, opowiedz o tym. Zdecydowanie lepiej wygląda fakt, że pracowałeś niż nieuzasadniona luka. Zresztą, taka praca też Cię czegoś nauczyła. Chociażby podszlifowałeś swoje umiejętności językowe.

Mężczyzna z aparatem w koszulce z napisem "wolontariusz"
fot.unsplash.com

Pamiętaj też, że nigdy nie powinieneś obwiniać innych, na przykład krytykując swoją starą firmę lub wstydzić się swoich luk w CV. Każdą lukę można przekuć w coś pozytywnego, kwestia przedstawienia. Zresztą jak się dobrze zastanowisz, to nigdy nie jesteśmy całkowicie bezczynni. Nawet w okresach, w których nie pracujemy, zazwyczaj się czegoś uczymy i zdobywamy doświadczenie. Może w trakcie tego okresu zrobiłeś jakieś dodatkowe kursy online? Albo udzielałeś się charytatywnie czy podróżowałeś? Wszystko to warto przedstawić rekruterowi, podczas swojej rozmowy kwalifikacyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here