Kalkulator, notes i długopisy leżący na dolarach.
fot.pexels.com

Zarządzanie finansami osobistymi przy jednoczesnym przestrzeganiu ograniczeń budżetowych może okazać się skomplikowanym zadaniem. W świecie naznaczonym wieloma wstrząsami gospodarczymi szerzą się kryzysy finansowe. W końcu wiele osób znajduje się w słomie, nie mając wystarczająco dużo, aby zaspokoić swoje potrzeby. Jak dobrze zarządzać swoimi finansami, aby nie brakowało nam pieniędzy?

Często istnieje realna luka między budżetem a planowanymi wydatkami. Istnieje jednak kilka powodów, poza przyczynami cyklicznymi lub związanymi z zatrudnieniem, które mogą wyjaśniać braki, a jest to słabe zarządzanie finansami. Pierwszą i podstawową rzeczą jest przeanalizowanie swoich wydatków, sprawdzenie na co i ile pieniędzy przeznaczasz, a następnie wyeliminowanie zbędnych wydatków. Wiadomo, że każdy czasem ma ochotę zaszaleć i kupić sobie coś spontanicznie. Jednak Twoje spontaniczne zakupy, dalej powinny być ujęte w Twoim budżecie! Zastosuj kilka podstawowych rad, aby dobrze zarządzać Twoimi finansami.

Wskazówki dotyczące dobrego zarządzania

Wskazówka 1: Określ swoje cele finansowe

Dobre zarządzanie finansami oznacza przede wszystkim świadomość niedociągnięć w osobistym zarządzaniu i podjęcie decyzji o ich naprawie. Jeżeli zdefiniujesz już problem i podejmiesz decyzję, możesz przejść do porządkowania swoich finansów. Konieczne jest organizowanie, dyscyplinowanie i kontrolowanie dochodów netto, aby lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Poświęć trochę czasu na określenie różnych źródeł dochodu i oszacowanie ich znaczenia. W ten sposób będziesz mógł zaplanować swoje wydatki i zaoszczędzić.

Następnie musisz wyznaczyć jasne i konkretne cele dla swojego budżetu. Czego naprawdę chcesz? Chcesz inwestować, budować, podróżować? W razie potrzeby należy jasno zdefiniować swoje cele w dokumencie i je wyznaczyć. Ta akcja pozwoli Ci zaplanować swoje projekty finansowe. Zaletą wyznaczania celów jest możliwość oceny treści, czasu i kosztów osiągnięcia każdego celu.

Czarna świnka skarbonka na tle rozrzuconych monet.
fot.pexels.com

Wskazówka 2: Oceń swoje wydatki 

Aby efektywnie zarządzać swoimi finansami osobistymi, zrób pełną listę wydatków na miesiąc i na kolejne. Na przykład możesz postępować w kolejności hierarchicznej, zaczynając od najpilniejszych i priorytetowych wydatków, a następnie tych mniej pilnych. Pamiętaj, aby dołączyć swoje miesięczne rachunki, czeki opłacone z dołu i różne transakcje, które musisz wykonywać codziennie.

Ćwiczenie to będzie wymagało poświęcenia mu trochę czasu, ale jest to niezbędne do osiągnięcia wyznaczonych celów. To jak pulpit nawigacyjny, który poprowadzi Cię przez kolejne kroki. Jeśli jest to zupełnie nowe, bo do tej pory nie myślałeś o swoich wydatkach i tylko je wykonywałeś, zapewniam Cię, że to ćwiczenie zmieni sposób, w jaki zarządzasz swoimi finansami. 

Ustal również dokładny budżet dla każdego wydatku i upewnij się, że go dotrzymujesz. Aby to zrobić, będziesz musiał oddzielić użyteczne od przyjemnego. Pamiętaj, żeby w swoim budżecie przewidzieć kwotę na nieprzewidziane wydatki! Jeżeli w danym miesiącu nic się nie wydarzy to oszczędzisz więcej. Natomiast jeżeli przyjdzie Ci skorzystać z tych pieniędzy, nadal wszystko będzie “w budżecie”.

Wskazówka 3: Sklasyfikuj swoje wydatki

Jak zrozumiałeś, aby lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi, konieczne jest przyjęcie dobrych nawyków. W ramach której rejestracja wszystkich Twoich wydatków, nawet tych najmniejszych. Wyeliminuj ze swojej listy wszelkie wydatki, których możesz uniknąć. W ten sposób będziesz mieć lepszą kontrolę nad swoimi wydatkami. Swoje wydatki możesz sklasyfikować w następujący sposób:

  • działy: rachunki, transport, oszczędności, projekt,
  • na członka lub osobę: małżonek, dziecko (dzieci)
  • lub według priorytetu i czasu: pilne, ważne, stałe itp.

Wskazówka 4: Gromadzić oszczędności   

Zawsze pamiętaj, aby wydawać poniżej swoich dochodów niezależnie od okoliczności (na przykład 60% -80%). Daje to margines umożliwiający gromadzenie solidnych oszczędności i pozwala uchronić Ci się przed nieoczekiwanym. Rozważ oszczędzanie co miesiąc. Stopniowo będziesz obserwować, jak Twoje oszczędności będą rosły, co zachęci Cię do ich zwiększania. Jeśli zaoszczędzisz, możesz zmniejszyć swoje długi, dopóki nie spłacisz ich całkowicie.

Wskazówka 5: Zadłużaj się tylko w celu inwestowania, a nie konsumowania

Na przykład, zamiast zaciągać długi na zakup nowych ubrań lub nowego sprzętu gospodarstwa domowego (choć może to być ważne), rozważ między innymi ubieganie się o kredyt hipoteczny na posiadanie domu i generowanie dochodów z najmu. Możesz także gromadzić oszczędności na rachunku oszczędnościowym w swoim banku z rentownością generowaną przez stopę procentową. W zależności od Twoich potrzeb da Ci opcje najlepiej dopasowane do Twojej sytuacji.

Dokumenty o kredycie kalkulator i pieniądze na niebieskim tle.
fot.pexels.com

Wskazówka 6: Zarządzaj swoimi finansami zgodnie ze swoim profilem

Aby śledzić swoje finanse, zarządzaj nimi zgodnie ze swoim profilem. Rodzic nie ustali swojej listy kontrolnej wydatków w ten sam sposób, jak osoba bez dzieci. Szanse i cele różnią się w zależności od osoby, w zależności od ich dochodów, celów i profilu.

Najlepiej rozważyć wszystkie te aspekty przed określeniem miesięcznego budżetu. W ten sposób będziesz mieć dostosowany budżet, co bez wątpienia pozwoli ci lepiej skupić się na swoich celach i wdrożyć środki do ich osiągnięcia.

Zarządzanie finansami nie różni się bardzo od zarządzania czasem. W obu przypadkach chodzi o to by zdać sobie sprawę, w jaki sposób nasze środki są marnowane czy, w przypadku czasu, znaleźć “pożeraczy”. Kontroluj, analizuj i ustalaj cele. To podstawa Twojego sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here