Postanowiłeś założyć swój własny sklep internetowy i teraz szukasz odpowiedniej nazwy? Niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy organizacją, poświęć trochę czasu na uważne wybranie nazwy domeny przed jej zarejestrowaniem i zakupem, ponieważ będzie ona reprezentować Cię w Internecie.
W swojej refleksji weź pod uwagę sposób postrzegania przez internautów, wymyślonej przez siebie nazwy, oraz znaczenie wybranego słowa. Twoja domena ma kluczowe znaczenie dla wizerunku Twojej firmy, jaki i również dla pozycjonowania. Dobrze dobrana domena pozwoli Ci dotrzeć do większej liczby klientów, a także , co bardzo ważne, uniknąć kłopotów prawnych.
Powinieneś również upewnić się, że Twoi przyszli klienci zrozumieją Twoją ideę. Szczególnie jeśli planujesz używać swojej nazwy domeny na arenie międzynarodowej. Wreszcie, jeśli wyszukiwanie nazwy domeny jest częścią strategii biznesowej, będziesz musiał również pomyśleć o wariantach składniowych. Najlepsza domena to taka, która:
Poprawia SEO
Nazwa Twojej domeny musi upubliczniać Twoją aktywność w Internecie. Dlatego ważne jest, aby rozszerzenie adresu URL ułatwiało odwoływanie się do niego. Jeśli Jeśli Twoi odbiorcy są lokalni lub krajowi, lepiej wybrać rozszerzenie .pl lub .com. Ale zazwyczaj strony z rozszerzeniem .com odnoszą sukcesy i pomagają być lepiej znane na całym świecie. Wybierz więc nazwę domeny z rozszerzeniem .com, jeśli planujesz wyjść poza granice swojego regionu.
Jest zwięzła i krótka
Nie jest dobrze jeśli odwiedzający ma problem z wpisaniem adresu URL Twojego sklepu internetowego. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że wybrana nazwa domeny jest zbyt długa lub zbyt skomplikowana do wymówienia. Krótka nazwa jest łatwa do wymówienia, a także do zapamiętania i czyni Twój sklep internetowy bardziej „przyjazny”. Pamiętaj, że odwiedzający szuka produktu lub informacji. Twoja nazwa domeny powinna dokładnie określać, że zapewnisz mu to, czego potrzebuje.
Zawiera słowa kluczowe pasujące do Twojego sklepu internetowego
Zwykle nazwa domeny powinna zawierać jedno lub więcej słów kluczowych związanych z Twoją firmą. Ponadto sprawdź, czy Twoja nazwa domeny nie jest już używana.
Przed zarejestrowaniem nazwy domeny
Zaleca się zarejestrowanie wybranej nazwy domeny w krajowym rozszerzeniu kraju docelowego (nazwa domeny .pl dla Polski) oraz w .com (rozszerzenie generyczne). Wcześniej musisz upewnić się, że wybrana nazwa domeny jest dostępna. Pamiętaj, że nazwa domeny jest unikalna w przestrzeni nazw (jak .pl ) i jest przypisana do pierwszej, która o to poprosi i spełnia warunki atrybucji.
Jednak wybrana nazwa domeny nie może naruszać praw innych osób, firm lub instytucji. Może tak być w przypadku, gdy wybrana nazwa jest myląca w porównaniu z już przypisaną nazwą domeny, nazwiskiem osoby lub marką. Dodanie słowa kluczowego często wystarcza, aby usunąć niejednoznaczność. Te kontrole pozwolą Ci również upewnić się, że nazwa domeny pomoże Ci być wyraźnie widocznym w Internecie.
Jak zarejestrować nazwę domeny?
Nazwy domen przyznaje się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Dostępnych jest wiele nazw. Każda nazwa musi być zarejestrowana w głównym rejestrze odpowiedzialnym za daną domenę najwyższego poziomu. Główny rejestr domeny krajowej „.pl” prowadzi NASK. Dodatkowo, każda osoba fizyczna, i każda osoba prawna, mająca siedzibę lub główne miejsce prowadzenia działalności na terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub na terytorium następujących krajów: Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, może zarejestrować nazwa domeny .eu. Domenę rejestruje się w celu powiązania z nią zasobów sieci Web (aktywacja domeny) lub po prostu w celu ochrony przed użyciem przez osoby trzecie. Dlatego pamiętaj, że chcąc chronić unikalną nazwę firmy, powinieneś zarejestrować większą ilość nazw z popularnymi końcówkami domen.
Rodzaje domen obsługiwanych przez NASK
Swoją domenę możesz zarejestrować za pośrednictwem rejestratorów, którzy podpisali umowę z NASK. Wszelkie pytania dotyczące opłat i procedury rejestracji musisz kierować bezpośrednio do nich. Nask obsługuje takie domeny jak:
- Domena krajowa „.pl” oraz domeny regionalne i funkcjonalne
Poza rejestracją nazw w domenie najwyższego poziomu (.pl) możesz zarejestrować również domeny regionalne (np.: .waw.pl, .mazury.pl) i funkcjonalnych (np.: .com.pl, .biz.pl, .org.pl). - Domeny IDN to domeny, które w swojej nazwie zawierają diakrytyczne znaki narodowe, czyli ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź. Dzięki temu możesz posługiwać się oryginalnym brzmieniem nazwy np. „sąd.pl” zamiast „sad.pl”.