Stres oddziałuje na nasze emocje, myśli i zachowanie. Aby dobrze radzić sobie ze stresem, musimy nauczyć się lepszego zarządzania emocjami, wiedząc, jak szybko się zrelaksować, ale to nie wszystko. Musisz również popracować nad swoimi myślami, tymi negatywnymi przede wszystkim. Wywołuje one stres.
Oprócz zmiany nastawienia i myślenia, musimy też zmienić zachowania, które prowadzą do stresu, czyli lepiej organizować czas czy lepiej komunikować się, aby poprawić atmosferę relacyjną w pracy i w domu. Ale zacznijmy od początku.
Co to jest stres?
Stres to zjawisko adaptacji organizmu, które pozwala nam reagować na otoczenie. Gdy tylko znajdziemy się w stresującej sytuacji, mózg wysyła sygnał do nadnerczy, aby uwolniły hormony, takie jak adrenalina. Hormony te zwiększają tętno, ciśnienie krwi, temperaturę ciała, oddychanie, aby dostarczyć więcej tlenu do mięśni i serca. Nasz poziom czujności jest maksymalny, nasz organizm jest w pogotowiu. Jeśli sytuacja się utrzymuje, organizm wchodzi w fazę oporu. Wydzielane są nowe hormony, glikokortykoidy (kortyzol). Zwiększają poziom cukru we krwi, aby zapewnić energię mięśniom, sercu i mózgowi. Wszystkie te wydzieliny hormonalne są normalnie regulowane przez czujniki krwi i mózg. Ale jeśli stresująca sytuacja będzie się utrzymywać jeszcze dłużej, to rozporządzenie przestaje działać. Ciało jest przytłoczone. Zawsze produkuje więcej hormonów i wpada w stan chronicznego stresu, co kończy się wyczerpaniem.
Sposoby na stres
Jako, że długotrwałe przebywanie w stresie i natłok sytuacji stresogennych, może doprowadzić do różnorakich chorób, warto nauczyć się radzić sobie ze stresem. I nie tylko chodzi o to, by nikt nie poznał jak bardzo dana sytuacja nas stresuje (potocznie rzecz ujmując, nie chodzi tylko o zachowanie zimnej krwii). Nauka radzenia sobie ze stresem będzie owocować przez całe życie, w sytuacjach zawodowych, jak i prywatnych. A więc zaczynamy:
Naucz się oddychać
Oddychanie nie jest, jak wielu ludzi myśli, najbardziej naturalną rzeczą na świecie. W rzeczywistości istnieją dwa rodzaje oddychania: oddychanie klatką piersiową i oddychanie przeponowe. W pierwszej, podczas fazy wdechu, klatka piersiowa nadyma się, a ramiona unoszą się. To ten, który większość z nas praktykuje. Pozwala wypełnić tylko połowę płuc, a tym samym zmniejsza naszą zdolność oddychania. Oddychanie przeponowe pozwala na wypełnienie całych płuc powietrzem. Podczas wdechu dolna część brzucha puchnie, a przepona obniża się. Pomaga zmniejszyć napięcie mięśni i kontrolować skutki stresu. Jest to sposób oddychania, który jest używany spontanicznie przez wszystkie dzieci. Spróbuj oddychać przeponą w chwilach stresu. Oprócz lepszego dotlenienia powinno to pozwolić odzyskać spokój.
Sport
Aby złagodzić stres, nie ma nic lepszego niż uprawianie sportu. Pozwala skierować energię, pomyśleć o czymś innym i skupić się na ciele. Po treningu poczujesz się zrelaksowany dzięki wydzielanym podczas ćwiczeń endorfinom (hormonom przyjemności). Możesz uprawiać każdy sport. Bieganie, pływanie, jazda na rowerze, fitness. Ważne by sprawiało Ci to przyjemność.
Kontakt z naturą
Spacer w środku w parku czy lesie będzie również korzystnie złagodzi objawy stresu. Ciesząc się drzewami, spokojem natury, śpiewem ptaków, sam poczujesz spokój. Słońce jest także sprzymierzeńcem Twojego dobrego samopoczucia (jeśli go nie nadużywamy), ponieważ jego promienie pomagają w syntezie melatoniny, hormonu dobrego nastroju.
Śmiech, naturalny środek przeciw stresowy
Śmiech to zdrowie, wiadomo. Został on naukowo zbadany i jest przydatny w łagodzeniu napięcia i zmniejszaniu stresu. Kilka badań naukowych wykazało również, że śmiech obniża poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres. I nie ma znaczenia, że sprowokujesz i zmusisz się do śmiechu. Nasz mózg w ogóle nie rozróżnia prawdziwego śmiechu od udawanego i wytworzy dokładnie te same hormony szczęścia. Więc w przypadku stresu lub niepokoju, zacznij się śmiać!
Medytacja: broń antystresowa
Aby radzić sobie ze stresem, można praktykować medytację. Mówi się, że medytacja spowalnia starzenie się kory mózgowej i poprawia wydajność mózgu, a także nasze zarządzanie emocjami. Regularna praktyka medytacji rzeczywiście uspokoiłaby zestresowane umysły.
Porozmawiaj o swoich problemach z innymi
Ludzie, którzy są zamknięci w sobie, są jednocześnie bardziej zestresowani niż ci, którzy łatwo otwierają się na innych. Mówienie pozwala uzewnętrznić stłumione uczucia. Ponadto zawsze warto poznać opinię osoby zewnętrznej na temat swoich własnych problemów. Może zaoferuje ci rozwiązania, o których nawet nie pomyślałeś, ponieważ byłeś zbyt zaangażowany emocjonalnie. Ale pamiętaj, by dobrze dobierać swoich rozmówców. Inaczej rozmowa może wywołać odwrotny skutek.
Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest jedną z kilku umiejętności, które warto rozwijać. Jest ona przydatna zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Pozwoli Ci na panowanie nad swoim ciałem, zachowanie