Napis na ścianie
fot.unsplash.com

W pogłębianiu relacji z samym sobą chodzi o dostosowanie życia zawodowego do prawdziwego siebie, zrozumienie tego, jak to działa, przeanalizowanie mocnych i słabych stron, dźwigni motywacji, pragnień zawodowych oraz wykrycie i przeanalizowanie przeszkód, źródeł niezadowolenia. Aby zyskać na wydajności i rozwinąć pewien spokój, Twoja praca powinna być zgodna z Twoim wewnętrznym “ja”. 

Aby to osiągnąć postaw na rozwój osobisty, a przede wszystkim:

Ćwicz motywację własną

Każdy może doświadczyć mniej lub bardziej wyraźnych chwil zwątpienia lub znużenia. Czasami zdarza się, że wszystko wydaje się skomplikowane, że cele wydają się niemożliwe do osiągnięcia lub po prostu nie ma motywacji. Na początek ważne jest, aby zidentyfikować dwa rodzaje motywacji :

  • wewnętrzne: to, co pochodzi z wnętrza, rządzi się przyjemnością, pragnieniem odniesienia sukcesu, pasją, zainteresowaniem tym, co robisz, bez żadnego zewnętrznego wpływu.
  • zewnętrzne: napędzane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wynagrodzenie, podwyżka, awans, ale także presją hierarchiczną, autorytetem itp.

Dokonując oceny siebie, będziesz w stanie określić swój sposób działania i odpowiednio dostosować strategię motywacji własnej.

Naucz się zarządzać swoimi mocnymi i słabymi stronami

Każdy człowiek jest wyjątkowy i ma różne i zróżnicowane słabości oraz umiejętności. Lepsza samoświadomość to prawdziwa zaleta, czy to w życiu zawodowym, czy prywatnym. Umiejętność precyzyjnego zidentyfikowania swoich mocnych stron, ale także słabych, jest gwarancją wydajności w pracy. Pomoże Ci to skuteczniej zarządzać swoją karierą, pozostając w zgodzie ze swoim wnętrzem.

Dziewczyna opierająca się o szybę. Widać jej odbicie.
fot.unsplash.com

Pozbądź się złych nawyków 

W świecie zawodowym złe nawyki mogą czasem kosztować pracę, awans i prowadzić nawet do zwolnienia. Na skutek przyzwyczajenia nasze złe nawyki są w nas tak głęboko zakorzenione, że nie zwracamy już na nie najmniejszej uwagi. Dlatego pierwszym krokiem do wykorzenienia szkodliwego zachowania jest uświadomienie sobie ich. Kiedy już zidentyfikujesz swoje złe nawyki, poświęć trochę czasu, gdy pojawi się mania, aby zanotować kontekst, sytuację, stan emocjonalny, który popycha cię do takiego zachowania. Przeanalizuj także, co daje ci mania natychmiast: relaks, czas na mniej nudne rzeczy, poczucie pewnej władzy nad innymi itp. Tylko Ty odpowiadasz za swoje zachowanie, więc regularnie wyobrażaj sobie, jak popełniasz zły nawyk i wizualizuj pozytywną alternatywę dla tego szkodliwego zachowania. Poczuj emocjonalnie wszystkie korzyści, jakie przynosi ta nowa postawa. W ten sposób przeprogramujesz swojego mózgu i stopniowo zmienisz złe nawyki

Popraw koncentrację w pracy

Nauczenie się rozpoznawania źródeł rozproszenia i zrozumienie swojego funkcjonowania sprzyja lepszej koncentracji, co jest gwarancją wydajności, produktywności i oszczędności czasu. Aby zmaksymalizować koncentrację, konieczne jest, abyś był w pełni świadomy swojego osobistego funkcjonowania. Dodatkowo zadbaj o zdrowy styl życia. Zdrowa i zbilansowana dieta, sen dostosowany do rytmu biologicznego oraz minimum wysiłku fizycznego to gwarancja harmonijnego życia i dobrego zdrowia fizjologicznego i psychicznego.

Napis "love yourself" w otoczeniu róż.
fot.unsplash.com

Naucz się czytać szybciej

Trenuj swój mózg, aby dostrzegać kluczowe elementy dowolnego dokumentu. Dzięki temu będziesz w stanie czytać coraz wydajniej. Umiejętność szybkiego czytania, przy jednoczesnym zachowaniu tego, co najważniejsze, jest ogromnym atutem, gdy czasu nie można wydłużać. Dzięki tej umiejętności mniej czasu poświęcisz na nudne obowiązki, które mogłyby być demotywujące. 

Nawiązanie relacji z samym sobą to podstawa sukcesu osobistego. Niezależnie jakie umiejętności nabędziemy, jeżeli nie będą one zgodne z naszymi wewnętrznymi pragnieniami, i tak nie przynoszą nam szczęścia ani satysfakcji. Każdy rozwój, czy to zawodowy, czy osobisty, powinien być poparty naszymi wewnętrznymi przekonaniami, że to co robimy jest dobre. Naucz się słuchać siebie samego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here