Biurko, na którym leży laptop i CV.
fot.pexels.com

Jakie są warunki dobrego CV? Najważniejsze by było konkretne i czytelne. Pisząc swoje CV musisz pamiętać, że najmniejsze ogłoszenie otrzyma kilkadziesiąt odpowiedzi, a czas czytania Twojego CV nie przekroczy 20 do 40 sekund przy pierwszej selekcji! 

Poszukując pracy musisz zadbać o swoje CV. Tworząc je pamiętaj o kilku najważniejszych elementach:

Spraw, aby ważne informacje były czytelne

CV jest czytane przez rekruterę w zaledwie 30 sekund. Dlatego trzeba być szczególnie rygorystycznym i metodycznym w jego realizacji, aby pracodawca chciał się z Tobą spotkać. Pierwszymi elementami, które ten czyta, są te, które znajdują się u góry CV: imię i nazwisko, adres e-mail i stanowisko. Następnie przeskakuje wzrokiem po Twoim doświadczeniu i wykształceniu. Dobre CV powinno być skonstruowane tak, że od razu widać Twoje najważniejsze osiągnięcia.

Pomyśl o tytule swojego CV

Nie zapomnij o odpowiednim nazewnictwie stanowisk, gdyż ich brak może wyrzucić Twoje CV prosto do kosza. Pod tytułem, na przykład “Specjalista ds. Obsługi Klienta”, możesz dodać mniejszymi znakami słowa kluczowe, takie jak e-commerce lub handel detaliczny itp. w celu określenia wykonywanego zawodu. Ułatwia to rekruterowi w zapoznaniu się z Twoim doświadczeniem zawodowym.

Mężczyzna w garniturze czytający CV.
fot.unsplash.com

Przedstaw doświadczenia zawodowe

Pisząc swoje doświadczenia zawodowe, nie należy opisywać stanowiska pracy, ale wymienić konkretne elementy swoich wcześniejszych osiągnięć. Na przykład, że rozwiązałeś takie problemy i zaoszczędziłeś czas i/lub pieniądze firmie. Jeśli pomnożyłeś swoje doświadczenie zawodowe w pracy tymczasowej lepiej jest również zgrupować je razem tematycznie, zamiast wymieniać wszystkie swoje zadania. Bardzo ważna jest spójność twojego CV, a tym samym twojej kariery. Jeżeli posiadasz lukę w CV, dowiedz się jak o niej opowiadać – tutaj.

Kariera szkolna i dyplomy

W swoim CV musisz również wykazać ukończone szkolenie oraz uzyskane dyplomy. Aby wspomnieć o swoim wykształceniu, postępuj w kolejności chronologicznej, na wzór części „doświadczenie zawodowe” – ostatni dyplom musi być umieszczony jako pierwszy, a najstarszy jako ostatni. Do każdego dyplomu nie zapomnij pokazać:

  • tytuł 
  • Rok ukończenia studiów
  • instytucja, która Ci go dała (szkoła, ośrodek szkoleniowy, uniwersytet itp.)

Wskazówki: jeśli masz bardzo małe doświadczenie zawodowe, nie wahaj się rozszerzyć tej sekcji, podając na przykład główne kursy, które miałeś, główne projekty szkolne, nad którymi pracowałeś, lub wyróżnienia przyznane przez jury.

Wskaż tylko odpowiednie hobby

Ostatnia część, która wciąż jest zbyt źle używana, to zainteresowania. Nie ma sensu wskazywać: sport, podróże, czytanie. Chyba, że prowadzisz zajęcia sportowe na wysokim poziomie lub działasz charytatywnie, a to pokazuje coś o Tobie. W przeciwnym razie te elementy zanieczyszczają twoje CV, a rekruter zapomina o wcześniej napisanym know-how. 

Znaczenie formy

Ważna kwestia dotycząca CV to jego forma. Jak daleko zagrać kartą oryginalności? Wszystko zależy oczywiście od branż, rodzaju firmy, do której wysyłasz swoje CV oraz Twojej osobowości. My jednak polecamy tradycyjne CV, nawet jeśli możesz użyć nieco nowocześniejszej czcionki i odrobiny koloru. Najważniejsze, aby Twoje CV było czytelne.

Zdjęcie

Zastanawiasz się, czy umieścić swoje zdjęcie W CV? Pamiętaj, że nie jest to obowiązkowe, ale rekruterzy łatwiej zapamiętają Cię, gdy umieścisz zdjęcie w swoim CV. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia, wybierz takie, które jest dobrze zrobione, i na którym się uśmiechasz. 

Rekruter czytający CV ze zdjęciem.
fot.pexels.com

Podsumowując, nie ma czegoś takiego jak „dobre” lub „złe” CV. Po prostu, Twoje CV powinno być idealnie dopasowane do Ciebie i firmy, do której rekrutujesz. Powinny być rzetelne i kompletne, ale jednocześnie proste i czytelne. W CV zawrzyj wszystkie najważniejsze fakty o tobie, Twoje doświadczenie, wykształcenie i osiągnięte sukcesy. Do zareklamowania swojej osobowości i charakteru, użyj listu motywacyjnego, który będzie Twoim głosem. Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne to podstawa efektywnego poszukiwania pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here