Fotowoltaika - dotacje

Nie da się ukryć, że w momencie kiedy cały świat zwrócił się w stronę ochrony klimatu i zapobieganiu postępującym dewastacjom środowiska, na pierwsze miejsce wysuwają się ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Obecnie przedsiębiorstwa, a także prywatne gospodarstwa domowe starają się wpisać w panujące eko-trendy i dbają o to, by możliwie jak najlepiej wykorzystać odnawialne źródła energii. Niezwykle popularna stała się więc instalacja fotowoltaiczna, dzięki której można zyskać nie tylko pełną niezależność energetyczną, ale także można sporo zaoszczędzić. Wielu jednak nie jest co do tego rozwiązania zbytnio przekonanych, gdyż taka instalacja to również nie mała inwestycja. Niemniej jednak nie tylko zwróci się ona w przeciągu kilku lat, ale również można skorzystać z wielu dotacji. Jak prezentuje się to w Gdańsku?

Fotowoltaika – dotacje

Fotowoltaika Gdańsk jest prawdziwą mekką tego typu instalacji. Większość z nich znajduje się właśnie na północnym wybrzeżu naszego kraju. Na jakie dotacje można więc liczyć? Otóż, okazuje się że już od pierwszego lipca bieżącego roku, rozpoczął się nabór do słynnego programu Mój Prąd. Okazuje się, że dla fotowoltaiki Gdańsk jest to już trzecia runda. Program ten- jak łatwo można się domyślić- jest koordynowany przez NFOŚiGW. Dzięki niemu umożliwione zostało uzyskanie dotacji, w przypadku podjęcia decyzji o montażu paneli i całej instalacji fotowoltaicznej. Druga runda- dla porównania- programu Mój Prąd zakończyła się w grudniu ubiegłego roku. W ramach rudny drugiej, można było uzyskać liczyć na dotację, która wynosiła równe 50% całości inwestycji, jednak nie mogła ona przekroczyć progu 5 tysięcy złotych. W przypadku trzeciej edycji programu Mój Prąd wysokość dotacji jakie można będzie uzyskać w ramach fotowoltaika Gdańsk nie są jeszcze do końca znane. Niemniej jednak, można już śmiało powiedzieć, że dotacje będą przyznawane na instalacje paneli fotowoltaicznych, których moc mieści się w zakresie od 2 do 10 kWp, co nie zmieniło się w porównaniu do drugiej edycji programu Mój Prąd. W jakim okresie można składać wnioski o dotację? Otóż czas trwania naboru to 1 lipca 2021 roku, aż do 20 grudnia również 2021 roku. Niemniej jednak, warto mieć na uwadze, że w przypadku wyczerpania się wolnych środków, czas ten może zostać skrócony. Ci, którzy zdecydowali się na montaż fotowoltaiki, powinni także wiedzieć, że w momencie składania rozliczenia PIT za rok 2021 mogą oni skorzystać z ulgi tak zwanej termomodernizacyjnej. Wówczas maksymalna kwota jaką można odliczyć wynosi 53 tysiące złotych, w rama wydatków poniesionych chociażby na zakup instalacji.

Fotowoltaika – cena i wydajność

W przypadku średniej wielkości instalacji fotowoltaicznej o mocy około 4kW, cena wacha się w granicach około 20 tysięcy złotych. Warto wspomnieć, że to właśnie Gdańsk posiada najlepsze warunki pod względem nasłonecznienia w całej Polsce. Statystycznie rzecz biorąc, z 1kW mocy, można uzyskać aż 1,020 kWh energii elektrycznej w perspektywie rocznej. Jak widać instalacja fotowoltaiczna w Gdańsku może być niezwykle wydajna, co oznacza również, że jej koszty mogą zwrócić się o wiele szybciej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here