Półki magazynowe zapełnione towarem
fot.unsplash.com

Dropshipping to bardzo popularna metoda sprzedaży online. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie swojej działalności w internecie, bez większych nakładów finansowych. Na czym polega i jak działa? Dowiedz się więcej.

Właśnie zamierzasz otworzyć swój własny sklep internetowy i chcesz zacząć korzystać z dropshippingu, aby zarabiać pieniądze, pracować z dowolnego miejsca na ziemi i prowadzić własną firmę? Dropshipping to może być rozwiązanie dla Ciebie., niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy firmą..

Co to jest dropshipping i jak działa?

Dropshipping to bardzo uproszczony system sprzedaży online. Uruchamiając ten biznes jesteś dystrybutorem towarów i po prostu dbasz o promowanie produktu wśród  konsumentów. Oferowane produkty nie należą do Ciebie,a zamówienia z Twojego sklepu idą bezpośrednio do sklepu. W uproszczeniu wygląda to tak:

  1. Klient składa zamówienie w Twojej witrynie e-commerce na produkt, na który została nałożona Twoja marża.
  2. Informujesz swojego dostawcę/hurtownika o sprzedaży, jednocześnie płacąc za dany produkt (kupujesz go po cenie hurtowej.
  3. Ten sam dostawca zajmie się częścią logistyczną i wysyła ​​paczkę do klienta. 

Podsumowując, dropshipping to trójstronny system sprzedaży. Konkretnie, konsument składa zamówienie na stronie internetowej sprzedawcy, który następnie przekazuje je do dostawcy, a ten realizuje zamówienie i aranżuje procesy logistyczne. W związku z tym sprzedawca internetowy nie zapasów towarów w magazynie, a oferowane produkty nie są w jego własnością.

Dlaczego dropshipping jest taki popularny

Kiedy jesteś sprzedawcą internetowym najważniejsza jest sprzedaż produktów i promowanie swojego sklepu w Internecie. Jeżeli jednocześnie zajmujesz się logistyką to dodajesz sobie wiele codziennych zadań, a tym samym mniej koncentrujesz się na swojej podstawowej działalności, czyli sprzedaży. Dzięki dropshippingowi możesz skupić się tylko na komunikacji i marketingu, a twoim jedynym celem jest sprzedaż i generowanie przychodów.

Z drugiej strony wybrany przez Ciebie dostawca lub hurtownik również koncentruje się na swojej działalności, czyli logistyce. To on zarządza całym stanem magazynowym, od produkcji po dostawę. Obecnie wiele, nawet bardzo znanych marek, korzysta z tej metody. Dropshipping jest wszechobecny wokół nas od kilku lat. Ta metoda ma bardzo dużo zalet, ale też kilka wad, o których powinieneś wiedzieć. Jedną z największych zalet tej metody jest łatwość rozszerzenia oferowanego asortymentu bez nakładów finansowych. Na plus jest również możliwość usunięcie, ze swojego sklepu internetowego, nie sprzedających się produktów, bez ponoszenia strat finansowych. 

Pudełka z różnymi artykułami - hurtownia
fot.unsplash.com

Jaki produkt sprzedawać w dropshippingu?

Na całym świecie jest wielu dostawców i hurtowników, którzy działają w modelu dropshippingu. Musisz jednak zachować ostrożność, ponieważ zły wybór może negatywnie wpłynąć na reputację Twojego sklepu internetowego. Przede wszystkim musisz pomyśleć o tematyce produktów, które chcesz sprzedawać. Oto kilka wskazówek, jak znaleźć idealny produkt:

  • Unikaj niektórych produktów: Wszystko zależy od dostawcy, którego wybierzesz, ale generalnie należy unikać produktów elektronicznych, kosmetyków, produktów spożywczych, produktów dla dzieci i wreszcie produktów wielkogabarytowych.
  • Wybierz niszę: aby nie być zbyt ogólnikowym, musisz skupić się na temacie i stworzyć niszową witrynę e-commerce skierowaną do entuzjastów.
  • Szukaj modnych produktów: aby wybrać produkt, który będzie strzałem w dziesiątkę, możesz bawić się trendem. Śledź nowości i odwiedzaj modne strony, znajdziesz mnóstwo pomysłów na produkty!

Jeżeli wiesz co chcesz sprzedawać i masz konkretny pomysł, sprawdź czy faktycznie dropshipping jest dla Ciebie. Możliwe, że w przypadku tego konkretnego produktu lepiej sprawdzi się partner 3PL. Dowiedz się więcej, dzięki naszemu porównaniu

Jak znaleźć dostawcę – dropshipping?

W Internecie można znaleźć setki dostawców. Istnieją nawet strony internetowe, które zawierają listę głównych hurtowników dropshipping według kraju i kategorii produktów. Dobrze jednak, abyś przeprowadził własne poszukiwania w Internecie i nie poprzestał na pierwszej stronie Google.

Dropshipping ma swoje zalety. Jednak ma też kilka wad do rozważenia. Będą się one różnić w zależności od Twojej pozycji w łańcuchu sprzedaży online bez magazynów. Wybór dostawcy dropshipping będzie również odnosił się do niszy, którą zdecydowałeś się zaatakować. Nie wszyscy dostawcy specjalizują się w tych samych produktach. Czasami wybór wyspecjalizowanego dostawcy może Cię uspokoić co do jakości sprzedawanych produktów. Ogólny dostawca nie będzie miał takiej samej wiedzy na temat towaru, jak wyspecjalizowany sprzedawca. Musisz również zwrócić uwagę na to, gdzie oferowane przez dostawcę produkty są produkowane oraz na ich koszt. Wpływa to na czas dostawy oraz na marżę jaką musisz narzucić. A to wszystko odbija się na Twoich klientach i może zadecydować o sukcesie Twojego sklepu internetowego, lub jego braku.

Kurier dostarczający przesyłkę
fot.unsplash.com

Podsumowując, wybór dostawców dropshipping zależy od kilku kluczowych elementów:

  • Produkty, które chcesz sprzedawać
  • Zaufanie, które pokładasz w dostawcy i jego rzetelność
  • Obszar handlowy, na którym planujesz rozwinąć swój biznes online
  • Możliwości integracji na CMS lub marketplace

Dropshipping wydaje się niezwykle prosty, a zwłaszcza tani. Brak inwestycji, brak zapasów, brak zarządzania wysyłkami i zwrotami od klientów, a przede wszystkim brak niesprzedanych artykułów. Pamiętaj jednak, że sukces twojego sklepu internetowego zależy od wielu innych czynników. Odpowiednia strona internetowa, promocja i marketing, pomysł i produkt to kluczowe składniki. Dobry start w dropshippingu zakłada zapewnienie sobie środków do realizacji swoich ambicji w zakresie sprzedaży.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here