Ubiór, język, komunikacja niewerbalna to czynniki, które wpływają na to, jak się zaprezentujesz na rozmowie kwalifikacyjnej. Poza twoim doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami, rekruterzy zwracają również uwagę na Twoje podejście do rozmowy kwalifikacyjnej.
Rekruterzy zwracają uwagę na Twoje umiejętności interpersonalne. Aby dać sobie jak największą szansę na zrobienie dobrego wrażenia, musisz się odpowiednio przygotować. Twoje CV i list motywacyjny już przykuły uwagę rekrutera, więc teraz czeka Cię ostatni krok. Oto kilka praktycznych rad, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę:
1. Forma jest substancją, która unosi się na powierzchnię
Twoje CV jest konkretne, Twoje doświadczenie zawodowe idealnie pasuje do ogłoszenia, o które się ubiegasz. A jednak w dniu rozmowy nie możesz przekonać rekrutera? Aby przemówienie było słyszalne, niezależnie od treści, konieczne jest dobre przedstawienie tego co mamy do powiedzenia. Konieczne jest opanowanie intonacji głosu, aby lepiej sprzedać swoją prezentację. Trudno uwierzyć, że kandydat jest dynamiczny, jeśli mówi zbyt cicho i delikatnie. Pomyśl też o tym, jak stoisz przed rozmówcą i o swojej gestykulacji. Chociaż może się to wydawać drugorzędne, rekrutujący będzie wyczulony na sposób, w jaki się zachowujesz.
2. Ofiara złego ubioru?
W wywiadzie ocenia się 55% wyglądu, 38% gestów i tylko 7% słów. Odpowiedni strój na rozmowie kwalifikacyjnej jest jednak warunkiem drugorzędnym, jednak. O ile nie pracujesz w branży modowej, protokół jest taki, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej prezentujesz się w jak najlepszym świetle. Nie ma potrzeby przyjmowania pełnego wachlarza dynamicznych ram: po prostu bądź sobą, ufaj swojemu zdrowemu rozsądkowi i temu, co wiesz o firmie, ale unikaj strojów powodujących podziały.
3. Bądź nieugięty w punktualności
Nigdy, nie możesz spóźnić się na rozmowę o pracę! W razie nieprzewidzianych okoliczności ostrzeż firmę i przygotuj mea culpa. Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną, bez wcześniejszego uprzedzenia pracodawcy, może pozbawić Cię szansy na świetną pracę.

4. Sztuka mowy spontanicznej
Aby odnieść sukces w rozmowie o pracę, musisz być dobrze przygotowany. Pozwoli ci to zachować konsekwencję podczas rozmowy i płynnie odpowiadać na pytania rekruterów. Nie będziesz zdenerwowany a rozmowa będzie przebiegać naturalniej. Przygotowanie da Ci też konieczną pewność siebie, a pewność siebie zawsze się opłaca.
5. Opowiedz mi o sobie…
To podchwytliwe pytanie pozostaje klasycznym elementem rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter, zadając to pytanie, nie oczekuje od Ciebie długiego monologu od urodzenia do dzisiaj. Wręcz przeciwnie. Jego celem jest sprawdzenie twojej zdolności do formułowania jasnej wypowiedzi związanej z Twoim doświadczeniem i stanowiskiem. Więc nie przesadzaj, bądź zwięzły, ale klarowny. Jeśli pod koniec Twojej prezentacji, rekruter będzie miał pytania, nie zawaha się ich zadać.
6. Twoja stara firma
Jeśli jest coś, czego nigdy nie powinieneś robić, to źle mówić o swojej starej firmie lub byłych współpracownikach. Nawet jeśli jest to jeden z powodów, dla których zamierzasz odejść, będziesz musiał uzasadnić swój obecny wybór kariery zawodową argumentacją.
7. Do widzenia i dziękuję
Ostatnim ważnym punktem rozmowy kwalifikacyjnej jest sposób jej zakończenia. Jeśli rekruter zapyta Cię na samym końcu, czy masz jakieś pytania, ważne jest, abyś poruszył jakieś kwestie, które chcesz dalej zgłębić. Pamiętaj jednak, żeby nie zadawać miona pytań. Jedno lub dwa, ale konkretne, wystarczą. Na koniec rozmowy, podziękuj swojemu rozmówcy i pożegnaj się z nim, jak i innymi osobami przebywającymi w tym czasie w biurze. Być może wkrótce wszyscy ci ludzie staną się częścią Twojego codziennego życia.

Rozmowy kwalifikacyjne często są traktowane przez kandydatów, jako zło konieczne i jest to najtrudniejsza część poszukiwania pracy. Nie ma się co dziwić, gdyż niezależnie od tego, jakie posiadasz kwalifikacje, to właśnie rozmowa jest najważniejszym czynnikiem decydującym o Twoim zatrudnieniu. Pamiętaj, że samo zaproszenie na rozmowę jest już sukcesem i przerób to w swoją siłę i pewność siebie. Dzięki rozmowie masz niepowtarzalną szansę by wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy i przekonać go do zatrudnienia właśnie Ciebie.