Podsumowanie rynku SEO w Polsce z punktu widzenia małej agencji kreatywnej

Jaki był polski rynek SEO z punktu widzenia małej agencji kreatywnej  świadczącej usługi?

Od kilku lat uczestniczę w tym rynku, przygotowując oferty, odpisując na zapytania ofertowe, rozmawiając z przedsiębiorcami ale także obserwując rynek usług i produktów. Mogę z pewnością stwierdzić, że więcej osób w branży SEO zarabia na szkoleniach  i  prawie zawsze ma je w swojej ofercie.  Drugim produktem na którym zarabia branża SEO to jednak budowa stron internetowych a nie ich optymalizacja. Niewspólmiernie więcej klientów chce mieć po prostu stronę niż dostrzega potrzebę optymalizacji pod kątem wyszukiwania w Google. Polski przedsiębiorca nadal słabo rozumie potrzebę usług informatycznych i woli „namacalne produkty” – banery, strona, widoczna reklama.

Jaki jest Polski Klient na usługi informatyczne? –

kilka zwrotów które nasuwają mi się :

– oczekuje że strona będzie się sama pozycjonowała,

– nie rozumie, że zrobienie strony a jej optymalizacja to dwie różne dziedziny informatyki

– nie docenia dobrego tekstu,

– nie rozumie potrzeby SEO copywritingu – czyli tekstów na potrzeby wyszukiwarek Google

– woli zapłacić firmom typu panoramafirm.pl albo zumi.pl bo ma do nich większe zaufanie

– brak zaufania do profesjonalistów w jakiejś dziedzinie, niestety Polacy potrafią zepsuć każdą branże oszustwami  (słynna sprawa z google pisanym przez „u zwykłe”

– każdy kiedyś został oszukany przez firmy dzwoniące z super ofertą na pozycjonowanie w Google – kolejny dowód na brak zaufania

– oczekuje szybkiego efektu jeżeli ma  zapłacić większą kwotę

–   wiele firm daje audyt  i sprawdzenie strony w gratisie, zostaje ona jednak doliczona do pierwszego zamówienia.

W  Polskich realiach wychodzi na to że trzeba zanalizować  30-50 firm, sprawdzić konkurencje etc. poświęcić mnóstwo czasu i wiedzy jak to zrobić,  korzystać z drogiego oprogramowania  (często po kilkaset dolarów na miesiąc)

Kto naprawdę zarabia na SEO ?

Firmy produkujące oprogramowanie do analityki typu Ahfrefs, Moz, SEO MajesticSEO, Semrush itp.

Duże agencje reklamowe, kreatywne lub firmy informatyczne które najpierw projektują serwis internetowy mają już w garści klienta i wiedza czy i ile może wydać i przekonują do go do tego.

Na większości stronach małych agencji , małych firm informatycznych SEO – czyli zatrudnienie 1-5 osób wisi oferta jakiś poradników za niewielkie pieniądze. Konsulting waha się od 50 do 140 zl za godzinę.

Osobnym tematem na który trzeba poświęcić wiele czasu jest – Uczenie się. W branży SEO  trzeba poświecić mnóstwo czasu na czasu na nowe rzeczy, dokształcanie się i śledzenia nowości. Z mojego doświadczenia uczenie się nowych rzeczy to duża część  mojego dnia roboczego, która musi być jakoś wliczona w cenę za godzinę. Jest to jedna z branż informatycznych gdzie nie trzeba się codziennie uczyć, testować rozwiązania, albo po prostu sporo pisać, tworzyć.

Czas przeznaczony na „darmowe  audyty oraz wyceny i sprawdzanie konkurencji i  słów kluczowych i poznawanie branży klienta + czas na naukę, ciągłe śledzenie nowości i bycie cały czas na bieżąco  sprawia, że  prowadzenie małej firmy SEO jest nie lada wyzwaniem.

Podsumowując polski rynek wymaga, że trzeba „dorabiać” na tworzeniu stron internetowych i sklepów.  Oczywiście to moja osobiste podsumowanie rynku SEO w Polsce za rok 2015. Nadal jednak wierzę, że z roku na rok sytuacja będzie zmieniała się na lepsze. Mam nadziej także, że sformułowanie „pozycjonowanie” zniknie ze słownika polskiego przedsiębiorcy bo kojarzy się ono jednak z latami do roku 2012, kiedy to prym wiodły katalogi i firmy pozycjonerskie wpływały mocno na pozycję słów kluczowych w Google. Aktualnie odeszło się całkowicie od pozycjonowania pojedynczych fraz i skupiamy się całościowo na serwisie.

Magdalena Spyra
Web Marketing Specialist in 2BeCreative
10 years experience working in sales and marketing department in printing industry. 2 years experience on seo market. Developing own project – 2BeCreative , created by passion to seo, content marketing and WordPress
Effective communication skills developed through delivering presentations, giving and receiving feedback, writing reports, case studies in rapidly developing produce and sales department. Very well orgnized with an eye for details, customer service orientation, and teamwork.
Ability to conduct multiply assignments, setiing plans and prioritize, set up meetings, B2B customer service, handle with supervising task.
,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: