Według Wikipedii Page Rank to  „metoda nadawania indeksowanym stronom internetowym określonej wartości liczbowej, oznaczającej ich jakość.” 

Algorytm wyliczający Page Rank strony nie jest do końca znany, kiedyś  najważniejsze była ocena tekstu na danej stronie, wartościująca go tym wyżej, im więcej innych stron się na niego powoływało, linkując do niego. Page Rank nie skutkuje w wypadku stron utworzonych na subdomenie np. Blogspot.com. Page Rank to tylko jeden z wielu czynnik wpływających na wynik wyszukiwania , nie zdziw się zatem gdy po wpisaniu słów kluczowych dostaniesz na pierwszej stronie strony o niskim wskaźniku czyli 0-1. Sprawdź polskich liderów czyli onet, interię i wp.pl mają page rank 6-7.

Innym wskaźnikiem jest Ranking  Aleksa,  odzwierciedla  ruch na stronach internetowych. Można powiedzieć, że jest to popularność strony w internecie.

Przy obliczaniu wskaźnika brani pod uwagę są wszyscy użytkownicy internetu z róznych krajów. Ruch na stronie obliczany jest w oparciu o kilka czynników czzynników np.  liczby osób, które odwiedziły stronę w ciągu dnia i liczbę stron wyświetlonych przez użytkowników odwiedzających z zainstalowaną nakładką  Alexa Toolbar. Przy czym wielokrotne wejście jednego użytkownika liczone jest jako  jedna wizyta.
Ranking Alexa jest obliczany jako średnia z trzech miesięcy w związku z czym jest to najbardziej obiektywny dostępny wskaźnik. Przy obliczaniu Rankingu Alexa nie jest brany pod uwagę wiek domeny, trust rank ani linki prowadzące do danego serwisu, nie ma także znaczenia, czy odbiorcy weszli na stronę z wyszukiwarki, czy przez sieć społecznościową.

Najpopularniejsze strony według Rankingu Aleksa w Polsce:

http://www.alexa.com/topsites/countries/PL

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/PageRank


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o